انواع نمک و خواص آن‌ها

هرگاه صحبت از نمک یه میان می‌آید اولین موضوعی که به ذهنمان می‌رسد شوری، رنگ سفید و نمکدانی است که همیشه جزو پرکاربردترین ابزار آشپزخانه به حساب می‌آید. اکثر ما از نمک تنها این را می‌دانیم که طعمی شور دارد و اگر به میزان کافی در غذا اضافه نشود، غذایمان بی‌طعم یا اصطلاحاً بی نمک است و از طرفی دیگر، از ویژگی‌های نمک تنها این را می‌دانیم که برای قلب خوب نیست و افراد مسن نباید آن را مصرف کنند. در این مقاله سعی داریم انواع نمک را به همراه هردوی ویژگی‌های خوب و بد آن‌ها بررسی کنیم.

نمک صنعتی

درجه خلوص این نمک بسیار کمتر از نمک خوراکی بوده و ید ندارد. به گونه‌ای که درصد خلوص نمک خوراکی بیش از 99% اما درصد خلوص نمک صنعتی کمتر از 95% است. اگرچه این نمک به علت عبور از فرایندهای پالایشی، مشکلاتی چون مسمومیت و سنگ کلیه را برای شما ایجاد نمی‌کند اما برای مصرف خانگی مناسب نبوده و بیشتر کاربرد صنعتی دارد. علت این نامگذاری این است که از نمک صنعتی بیشتر در صنایعی چون چرم‌سازی و دباغی، تصفیه خانه‌ها، تولید مواد شوینده و دیگر صنایع این چنینی استفاده می‌شود.

نمک سیاه

نام دیگر این نمک، نمک دریا است که با تبخیر آب دریا به دست می‌آید. نمک سیاه نمکی تصفیه نشده است که حاوی املاح، مواد معدنی، آهن و انواع ناخالصی‌های دیگر است. البته به علت آلودگی اقیانوس‌ها و دریاها، این نمک مقدار زیادی فلزات سنگین مانند سرب و آرسنیک را نیز دارد که همگی سرطان‌زا هستند. طعم این نمک متفاوت از نمک‌های متداول بوده و رنگ آن خاکستری تیره است که جنبه درمانی دارد و بیشتر از آن به علت داشتن املاح مواد معدنی دریا، برای نمک درمانی استفاده می‌کنند.

نمک پتاسیم

نمک پتاسیم را به عنوان نمک رژیمی نیز می‌شناسند. علت این نامگذاری این است که نسبت به نمک‌های معمولی دارای شوری کمتری است و تنها برای درمان و جلوگیری از کاهش سطح پتاسیم در افرادی که بر اثر مصرف داروهای مختلف یا بیماری دچار افت سطح پتاسیم در خونشان شده‌اند، استفاده می‌شود. گاهی برخی افراد به اشتباه این نمک را جایگزین نمک معمولی وتصفیه شده خود کرده و برای جبران شوری، مقدار بیشتری از آن را استفاده می‌کنند که این موضوع باعث افزایش بیش از حد پتاسیم خون شده و می‌تواند بسیار خطرناک باشد. بنابراین قبل از استفاده مداوم این نمک، حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

نمک تصفیه شده

همان نمک آشپزخانه است که یددار بوده و در نمکدان‌ بر سر سفره‌ها دیده می‌شود و رنگ آن سفید بلوری است. توجه داشته باشید که مصرف ید اگرچه برای بدن ضروری است اما مصرف بیش از اندازه آن مشکلات قلبی و فشار خون را به وجود می‌آورد. بنابراین نسبت به میزان مصرف روزانه نمک خود توجه داشته باشید.

نمک دانه درشت

همان نمک تصفیه شده اما با دانه‌های درشت‌تر است که باعث می‌شود در نمکدان قابل استفاده نباشد. نام دیگر این نمک، «نمک زبر» است. آشپزهای حرفه‌ای نسبت به استفاده از این نمک تمایل بیشتری دارند زیرا به راحتی می‌توانند آن را با دست به غذا اضافه کنند.

نتیجه‌گیری: اگرچه همه نمک‌ها دارای ساختار سدیم کلرید هستند اما ظاهر و کاربردهای متفاوتی دارند. پزشکان معتقدند که روزانه نباید بیش از 5 گرم نمک مصرف کرد، زیرا به همان میزان که بدن ما به نمک و ید نیازمند است، مصرف بیش از حد آن خطرات زیادی به ویژه در سنین بالا دارند. بنابراین مصرف نمک خالی از فایده نبوده اما اگر بیماری قلبی، دیابت یا مشکل خاصی دارید، حتماً نسبت به میزان مصرف نمک روزانه خود با پزشک مشورت کنید.

نویسنده: حسین ملکی
برچسب‌ها: #انواع نمک #ویژگی‌های نمک #نمک سیاه #نمک صنعتی #نمک خوراکی #نمک پتاسیم #نمک دانه درشت #نمک دریا #نمک زبر

نظرات خوانندگان: