اگر اینستاگرام فیلتر شود چه کنیم؟
امروزه صحبت های بسیاری مبنی براینکه آیا اینستاگرام فیلتر خواهد شد و یا نه وجود دارد. اگر پای صحبت ‌های مسئولین بنشینیم متوجه میشویم که خود مسئولین هم در ارتباط با این موضوع اتفاق نظر ندارند و حرف و حدیث های بسیاری در این خصوص مطرح شده است. برخی از مسئولین با قاطعیت در خصوص فیلترینگ اینستاگرام صحبت می کنند این در حالی است که برخی دیگر احتمال فیلتر شدن اینستاگرام را بسیار بسیار کم می دانند. حال سوال این است که ما چه باید بکنیم؟ بسیاری از مردم دارای کسب و کارهای کوچک و بزرگی در اینستاگرام هستند که نگران آنها هستند طبیعی است کسانی که زمان هزینه زیادی را بابت ایجاد یک طرح کسب و کار در اینستاگرام صرف کرده‌اند، باید نگران آینده کسب و کار خود باشند. سوالاتی از این قبیل که تکلیف چیست؟ چه باید بکنیم؟ اگر اینستاگرام فیلتر شده شود چه جایگزینی را باید انتخاب کنیم ؟ آیا جایگزین های بعدی پایدار خواهند بود؟ تا کی باید نگران از دست دادن کسب و کار اینترنتی خود باشیم؟ از جمله سوالاتی هستند که این روزها بین مردم شایع است. در این مقاله تلاش کرده‌ایم که استراتژهای جایگزین در صورت فیلتر شدن اینستاگرام را معرفی کنیم و مزیت ها و معایب هر کدام را بسنجیم.


۱- احتمالا تغییر وضعیت به یک شبکه اجتماعی جدید و یا یک پیام رسان مطمئن اولین و ساده ترین راهکاری است که به ذهن هر فردی میرسد. انتخاب شبکه ای که آحاد مردم در آن حضور داشته باشند و انتقال دادن تمامی مشتریان به شبکه اجتماعی جدید کار ساده ای نیست و انرژی زیادی بایستی بابت آن صرف شود. ولی موضوع اصلی و مشکل اصلی چیز دیگری است در صورتی که حتی بتوان شبکه اجتماعی یا پیام رسان جدیدی را انتخاب کرده و بر روی آن تغییر وضعیت داد و تمامی مشتریان را به شبکه جدید منتقل کرد چه تضمینی وجود دارد که شبکه جدید در آینده و دقیقا همان زمان که سودده شده است فیلتر نشود. همانطور که پیشتر نیز در موضوع فیلترینگ تلگرام شاهد بودیم بسیاری از افراد زمان و انرژی زیادی را صرف بازیابی مشتریان خود کردند و تکرار این کار بسیار فرسایشی خواهد بود. این را در نظر بگیرید که در حال حاضر بسیاری از کسب و کارها در چندین شبکه و پیام رسان فعالیت دارند که این فعالیت ها زمان و انرژی بسیاری را از آنها می گیرد. بیشتر کسب و کارها همچنان فعالیت خود را در تلگرام حفظ کرده و به صورت معمول حداقل در یکی از پیام رسان های داخلی نیز در حال فعالیت هستند. علاوه بر پیام‌رسان‌ها، شبکه‌های اجتماعی همچون اینستاگرام فیس‌بوک لینکدین و ... نیز زمان بسیاری را از صاحب این این کسب و کارها می گیرد بنابراین می‌توان چنین جمع بندی کرد که تغییر وضعیت دادن به یک شبکه اجتماعی جدید شاید شروع بسیار کم هزینه به نظر بیایند ولی مشکلات و پیچیدگی های خود را دارند همچنین ریسک این کار نیز بسیار بالاست و احتمال به مشکل خوردن شبکه جدید در صورت موفقیت وجود دارد.


۲- به نظر می رسد که به منظور راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی پایدار تنها استفاده از شبکه های اجتماعی کافی نیست و بایستی کسب و کار در بستر وب شخصیت حقوقی داشته باشد. البته این به معنی داشتن یک شرکت حقوقی نیست و داشتن یک وبسایت با نماد اعتماد الکترونیک کافی است. طراحی یک سایت و داشتن یک کسب و کار در بستر وب بسیار پیچیده‌تر از طراحی یک صفحه اجتماعی است ولی به همان میزان پایداری بیشتری نیز دارد. برای راه اندازی یک وبسایت گام اول خرید یک دامنه و یک هاست است. سپس باید با کمک یک فرد متخصص سایت، بر روی هاست خریداری شده طراحی شود. استخدام نیروی متخصص و خرید دامنه و خرید هاست و نگهداری اسلایم همگی مشمول هزینه هستند و با تمام مزیت های ممکن در صورت حرکت به سمت داشتن یک سایت در گام اول باید توجیه اقتصادی سایت بررسی شود. بایستی به این نکته توجه شود که فقط طراحی یک سایت و گذاشتن محصولات در داخل ها برای فروش کافی نیست و لازم است که سایت از نظر سئو نیز تقویت کردند انجام کارهای مربوط به سئو نیز هزینه بر و زمان بر است. به عنوان جمع بندی بایستی ذکر شود داشتن یک سایت مستقل مشمول هزینه و پیچیدگی های فنی است ولی برای افرادی که دید بلند مدت نسبت به کسب و کار خود دارند انجام چنین هزینه هایی ضروری بنظر می رسد.

۳- سومین راهکار برای یافتن جایگزین مناسب استفاده از مارکت پلیس ها (پاساژهای اینترنتی- market place) است. مارکت پلیس ها یا همون بازارچه های اینترنتی (پاساژ های اینترنتی) به افراد این امکان را می‌دهند که بدون نیاز به دانش طراحی سایت و تخصص های مربوط به سئو، فروشگاه خود را راه‌اندازی کنند همچنین برای داشتن یک فروشگاه در داخل مارکت پلیس نیاز به خرید دامنه و هاست و هزینه های این چنینی وجود ندارد. در واقع بازارچه های اینترنتی راهکار بینابینی هستند که اولا پیچیدگی های مربوط به طراحی سایت را کاهش داده‌اند و همچنین ریسک های مربوط به شبکه های اجتماعی را ندارند. دیجی کالا و بامیلو جزو بزرگترین مارکت پلیس های داخلی هستند. اکثر بازارچه های اینترنتی و شاید بتوان گفت تمامی آنها در ازای فروش محصولات و یا داشتن حساب کاربری از شما پورسانت یا حق عضویت دریافت می کنند که این هزینه در ازای اجازه قرار دادن کلماتی است که مارکت پلیس به شما می دهد. محلی جات از مارک پلیس های داخلی و شاید تنها مارکت پلیسی باشد که در ازای خدمات خود هیچ هزینه ای از صاحب کسب و کار دریافت نمی کنند و تمامی خدمات آن رایگان است. از دیگر مزیت های محلی جات این است که امکان فروش تولیدات غیر صنعتی و به عبارتی تولیدات خانگی و دست ساز نیز در این بستر وجود دارد و از این حیث نیز منحصر به فرد است. شاید این یک فرصت استثنایی برای فعالین اینستاگرام باشد که بتواند به راحتی و در یک زمان کوتاه کسب و کار خود را از بستر اینستاگرام به یک بستر مطمئن تحت وب تغییر دهند برای حضور در محلی جات اینجا کلیک کنید.
این نکته را نیز در نظر داشته باشید که اینستاگرام با هدف یک شبکه اجتماعی طراحی شده است و قابلیت های فروشگاهی از جمله بخش پروفایل و محصولات جدا از هم را ندارد. این در صورتی است که محلی جات با هدف یک بستر به منظور فروش محصولات محلی، خانگی، سنتی، روستایی و ارگانیک طراحی شده است و تمامی این قابلیت ها را دارد. یعنی شما می توانید بخش پروفایل حجره را در خصوص خود درست کنید و در رابطه با خودتان صحبت کنید و در بخش محصولات مثلا محصول لواشک خانگی و یا دستبند دوستی بفروشید. همچنین امکاناتی از قبیل پرداخت الکترونیک را هم دارد.
 
پی نوشت: فروردین ۹۸
در فروردین ۹۸ مجددا معاون دادستان کل خبر داد که اگر مجبور شویم اینستاگرام را فیلتر خواهیم کرد. فرض کنید اصلا اینستاگرام فیلتر نشود یا اگر حتی بشود بتوان با فیلترشکن این مشکل را رفع کرد ولی همینکه روزنه اخبار نگران کننده ای در این خصوص پخش می شود، تمرکز صاحبین کسب و کار را می گیرید. این به این معنی است که صاحبین کسب و کار به جای اینکه توجه و فکر خودشان را برروی اصل کارشان بگذارند همواره نسبت به ریسک های اساس کسب و کار خود نگران خواهند بود. موضوع دیگر این است که اگر حتی اینستاگرام از طرف ایران فیلتر نشود، احتمال اینکه خود اینستاگرام کاربران ایرانی را فیلتر کند نیز همواره به عنوان یک تحدید بزرگ مطرح است. امروزه کسب و کارهای اینترنتی نیاز به یک بستر مطمئن تری برای توسعه خود هستند و بلاخره باید یک روزی آستین بالا زده و تهدیدها را به فرصت ها تبدیل کنند.
 
نویسنده: ادمین
برچسب‌ها: #فیلترینگ تلگرام #فیلترینگ اینستاگرام #اگر اینستاگرام فیلتر شود #فیلتر اینستا #فیلتر اینتستاگرام #فیلترینگ اینستا #جایگزین اینستا #جایگزین تلگرام #فروشگاه ساز #فروشگاه شخصی #جایگزین اینستاگرام برای فروش #جایگزین اینستاگرام #بهترین جایگزین #افزایش فروش #فیلترکردن اینستا #فیلترکردن توسط اینستاگرام

نظرات خوانندگان: