مقدمه

بسیاری از مردم می خواهند موهای قوی و سالم داشته باشند، به خصوص به این دلیل که آنها رشد می کنند.

جالب توجه است، موهای شما در حدود 0.5 اینچ (1.25 سانتی متر) در هر ماه و 6 اینچ (15 سانتیمتر) در سال رشد می کنند.رشد سریع آن بستگی به عوامل مانند سن، سلامت، ژنتیک و رژیم غذایی دارد. اگر چه شما نمی توانید عوامل مانند سن و ژنتیک را تغییر دهید، رژیم غذایی چیزی است که شما کنترل آن را دارید. در واقع، مصرف یک رژیم غذایی بدون مواد مغذی مناسب می تواند منجر به ریزش مو شود. از سوی دیگر، خوردن یک رژیم غذایی متعادل با مواد مغذی مناسب می تواند به رشد رشد مو کمک کند، به خصوص اگر از ریزش مو ناشی از تغذیه نامناسب برخوردار شوید.

مو به طور مرتب در حال رشد و تعویض است و کیسه‌های ترشحی شامل ایجاد موهای جدید از مواد مغذی در بدن هستند. غذاهایی که مردم می‌خورند، نحوه رشد مو و کیفیت آن را تحت‌تاثیر قرار می‌دهند. پروتئین‌های ویژه‌ای، چربی‌ها، ویتامین‌ها، و مواد معدنی به خصوص برای موی قوی و سالم مهم هستند. خوردن یک رژیم غذایی متنوع و مغذی نیز می‌تواند باعث افزایش سلامتی ناخن و پوست شود. این تغییرات در افرادی که قبلا کمبود ویتامین یا مواد مغذی داشتند، بسیار قابل‌توجه خواهد بود. با این حال، ممکن است مدتی طول بکشد تا نتایج مثبت از نظر رشد مو را مشاهده کنید. آکادمی پوست آمریکا تخمین می‌زند که هر روز ۵۰ تا ۱۰۰ تار مو از دست می‌دهند. کمی بعد، موهای جدید از یک کیسه ترشحی، دوباره رشد می‌کنند. در اینجا 14 مورد از بهترین غذای که می تواند برای رشد مو مناسب باشد آورده شده است.

 

1) تخم مرغ

تخم مرغ منبع خوبی از پروتئین و بیوتین هستند که دو ماده مغذی هستند که می توانند رشد مو را افزایش دهند.

خوردن پروتئین کافی برای رشد مو مهم است زیرا فولیکول های مو از پروتئین ساخته می شوند. کمبود پروتئین در رژیم غذایی باعث افزایش ریزش مو شده است .

بیوتین برای تولید پروتئین مو به نام کراتین ضروری است، به همین دلیل مکمل های بیوتین اغلب برای رشد مو عرضه می شود. تحقیقات همچنین نشان داده است که مصرف بیشتر بیوتین می تواند به بهبود رشد مو در افراد مبتلا به کمبود بیوتین کمک کند .

با این حال، احتمال کمبود بیوتین، اگر شما یک رژیم متعادل مصرف کنید، کم است. شواهد کمی وجود دارد که نشان دهد افراد سالم از مصرف بیوتین بیشتر سود می برند.

تخم مرغ همچنین منبع خوبی از روی، سلنیوم و دیگر مواد مغذی موی سالم هستند. این باعث می شود آنها یکی از بهترین غذاها برای سلامتی مو مطلوب باشد .

خلاصه

تخم مرغ ها منبع خوبی برای پروتئین و بیوتین هستند که برای سلامتی و رشد مو بسیار مهم هستند. کمبود هر یک از این مواد مغذی با ریزش مو ارتباط دارد.

2) توت ها

توت ها دارای ترکیبات مفید و ویتامین هایی هستند که می توانند رشد مو را افزایش دهند.

این شامل ویتامین C است که خواص آنتی اکسیدانی قوی دارد.

آنتی اکسیدان ها می توانند به محافظت از فولیکول های مو در برابر آسیب مولکول های مضر به نام رادیکال های آزاد کمک کنند. این مولکول ها به طور طبیعی در بدن و محیط وجود دارد.

به عنوان مثال، 1 فنجان (144 گرم) توت فرنگی 141 درصد از نیازهای روزانه ویتامین C شما را تأمین می کند .

همچنین بدن از ویتامین C برای تولید کلاژن استفاده می کند. کلاژن پروتئینی است که به تقویت مو کمک می کند تا از شکننده شدن و شکستن آن جلوگیری شود.

علاوه بر این، ویتامین C به بدن کمک می کند که آهن را از رژیم غذایی جذب کند. سطوح پایین آهن ممکن است باعث کم خونی شود که با ریزش مو مرتبط است .

خلاصه

توت ها دارای ترکیباتی مانند آنتی اکسیدان ها و ویتامین هایی هستند که می توانند رشد مو را افزایش دهند. به عنوان مثال، توت فرنگی غنی از ویتامین C است که به تولید کلاژن و جذب آهن کمک می کند که دو عامل می تواند رشد مو را افزایش دهد.

 

3) اسفناج

اسفناج گیاه سبز سالمی است که دارای مواد مغذی مفید مانند فولات، آهن و ویتامین A و C است که می تواند رشد مو را افزایش دهد .

ویتامین A به غدد پوست در تولید صمغ کمک می کند. این ماده چرب باعث مرطوب شدن پوست می شود تا موها سالم بمانند.

یک فنجان (30 گرم) اسفناج تا 54 درصد از نیازهای روزانه ویتامین A خود را فراهم می کند ..

اسفناج همچنین یک منبع گیاهی مبتنی بر آهن است که برای رشد مو ضروری است. آهن کمک می کند تا گلبول های قرمز اکسیژن را به سراسر بدن به عنوان متابولیسم سوخت و کمک به رشد و ترمیم منتقل کنند .

علاوه بر این، کمبود آهن با ریزش مو مرتبط است .

خلاصه

اسفناج دارابفولات، آهن و ویتامین A و C است که می تواند باعث رشد مو شود. کمبود این مواد مغذی ممکن است منجر به ریزش مو شود.

4) چربی ماهی

ماهی های چرب مانند ماهی قزل آلا ، شاه ماهی و ماهی خال مخالی مواد مغذی دارند که ممکن است باعث رشد مو شود.

آنها منبع عالی اسیدهای چرب امگا 3 هستند که با رشد مو ارتباط دارند.

مطالعه در 120 زن نشان داد که مصرف مکمل حاوی اسید چرب امگا 3 و امگا 6 و همچنین آنتی اکسیدان ها باعث کاهش میزان ریزش مو و افزایش تراکم مو می شود.

مطالعه دیگری نشان داد که مصرف مکمل روغن ماهی باعث کاهش میزان ریزش مو و افزایش رشد مو در زنان می شود.

با این حال، تنها تعداد انگشت شماری از مطالعات در مورد اسیدهای چرب امگا 3 و رشد مو وجود دارد. قبل از اینکه کارشناسان بهداشتی بتوانند هر گونه توصیه ای را ارائه دهند، مطالعات بیشتری لازم است.

ماهی چربی همچنین یک منبع عالی از پروتئین، سلنیوم، ویتامین D3 و ویتامین B، مواد مغذی است که ممکن است به ارتقاء موهای قوی و سالم کمک کند .

خلاصه

ماهی های چرب مثل ماهی قزل آلا و شاه ماهی ، منبع خوبی از اسیدهای چرب امگا 3 هستند که با رشد مو و چگالی بهبود یافته است. با این حال، تنها چند مطالعه در این زمینه وجود دارد، بنابراین مطالعه بیشتر مورد نیاز است.

 

5) سیب زمینی شیرین

سیب زمینی شیرین یک منبع عالی بتا کاروتن است. بدن این ترکیب را به ویتامین A تبدیل می کند که با سلامت موی مو مرتبط است.

یک سیب زمینی شیرین (حدود 114 گرم) حاوی بتا کاروتن به اندازه کافی برای تهیه بیش از چهار برابر نیازهای روزانه ویتامین A شما ( 18 سال ) است.

خلاصه

سیب زمینی شیرین دارای ویتامین A است که به تولید صمع روی پوست کمک می کند. علاوه بر این، عوامل دیگری نیز دارد که می تواند سرعت رشد مو را افزایش دهد.

6) آووکادو

آووکادو خوشمزه، مغذی و منبع خوبی از چربی های سالم است.

آنها همچنین منبع عالی ویتامین E هستند که ممکن است باعث رشد مو شود.  حدود 200 گرم آووکادرو 21 درصد از نیازهای روزانه ویتامین E شما را تامین می کند.

مانند ویتامین C، ویتامین E یک آنتی اکسیدان است که با نابودی رادیکال های آزاد، به مبارزه با استرس اکسیداتیو کمک می کند.

در یک مطالعه، افرادی که دارای ریزش مو بودند، پس از مصرف یک مکمل ویتامین E به مدت هشت ماه، رشد مو 34.5 درصد بیشتر بود .

علاوه بر این، آوکادو  یک منبع عالی اسید چرب ضروری است. این چربی ها نمی توانند توسط بدن تولید شوند، بلکه ساختارهای ضروری سلول های شما هستند. کمبود اسید چرب ضروری با ریزش مو مرتبط است.

خلاصه

آووکادو غنی از ویتامین E، آنتی اکسیدان است که می تواند رشد مو را افزایش دهد. علاوه بر این، آنها یک منبع عالی اسید چرب ضروری هستند که به نظر می رسد برای رشد مو بسیار مهم است.

7) آجیل

آجیل خوشمزه، مناسب و حاوی انواع مواد مغذی است که می تواند رشد مو را افزایش دهد.

به عنوان مثال، یک اونس (28 گرم) از بادام، 37 درصد از نیازهای روزانه ویتامین E خود را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

علاوه بر این، آنها همچنین انواع مختلفی از ویتامین های B، روی و اسید های چرب ضروری را ارائه می دهند. کمبود هر یک از این مواد مغذی با ریزش مو ارتباط دارد.

آجیل علاوه بر رشد مو، از جمله کاهش التهاب و کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی، منجر به طیف گسترده ای از مزایای سلامتی دیگر نیز می شود.

خلاصه

آجیل با مواد مغذی مثل ویتامین E، ویتامین های B، روی و اسید های چرب ضروری بسته بندی می شوند که هر کدام می توانند رشد مو را افزایش دهند و با بسیاری از مزایای سلامت دیگر ارتباط برقرار کنند.

8) دانه ها

دانه ها مقدار زیادی مواد مغذی را با مقدار کمی کالری عرضه می کنند. بسیاری از این مواد مغذی نیز ممکن است باعث رشد مو شود. این مواد مغذی شامل ویتامین E، روی و سلنیوم است.

یک اونس (28 گرم) از دانه های آفتابگردان تقریبا 50 درصد از نیازهای روزانه ویتامین E خود را با انواع مختلف ویتامین های مورد نیزا موی سالم فراهم می کند.

علاوه بر این، دانه های معین مانند دانه های کتان و دانه های چیا نیز اسیدهای چرب امگا 3 را ارائه می دهند .

1 اونس (28 گرم) از دانه های روغنی، 6388 میلی گرم اسید چرب امگا 3 را فراهم می کند. 

برای به دست آوردن وسیع ترین انواع مواد مغذی، بهترین راه استفاده از مخلوط دانه ها است.

خلاصه

مانند آجیل، دانه های غنی از ویتامین E و سایر مواد مغذی هستند که ممکن است باعث رشد مو شوند. برخی از دانه ها همچنین حاوی امگا 3 هستند که با رشد مو ارتباط دارند.

9) فلفل شیرین

فلفل شیرین یک منبع عالی از ویتامین C است که ممکن است به رشد مو کمک کند.

در واقع، یک فلفل زرد تقریبا 5/5 برابر ویتامین C را به عنوان نارنجی فراهم می کند.

ویتامین C به تولید کلاژن کمک می کند که می تواند رشته های مو را تقویت کند. این آنتی اکسیدان قوی است که می تواند رشته های مو را در برابر استرس اکسیداتی محافظت کند.

استرس اکسیداتیو زمانی اتفاق می افتد که رادیکال های آزاد از سیستم دفاع آنتی اکسیدانی بدن جلوگیری می کنند و این با ریزش مو مرتبط است.

علاوه بر این، فلفل شیرین نیز یک منبع عالی از ویتامین A است.

این ویتامین می تواند در افزایش رشد مو در هنگام تحریک تولید سبوم کمک کند که باعث حفظ سلامتی مو می شود.

خلاصه

فلفل های شیرین یک منبع غنی از ویتامین A و C هستند که دو ماده مغذی هستند که باعث می شود موها سالم بمانند و به رشد مو کمک کنند.

10) صدف

صدف ها یکی از بهترین منابع غذایی روی هستند .

روی یک ماده معدنی است که به حمایت از رشد مو و چرخه تعمیر کمک می کند .

کمبود روی در رژیم غذایی ممکن است باعث تلوموژن فلووویوم شود، یک شکل رایج اما قابل برگشت از ریزش مو ناشی از کمبود مواد مغذی در رژیم غذایی .

مطالعات نشان داده است که مصرف مكمل روی می تواند اثرات ریزش مو ناشی از كمبود روی را كاهش دهد

با این حال، مصرف روی بیش از حد می تواند باعث ریزش مو شود. به همین دلیل گرفتن روی از غذاها مانند صدف ها ممکن است بهتر از خوردن مکمل ها باشد، زیرا غذاهای حاوی روی در دوزهای کوچک اما سالم هستند .

خلاصه

صدف ها یکی از بهترین منابع روی در رژیم غذایی هستند. این مواد معدنی کمک می کند تا رشد مو و چرخه تعمیر را پشتیبانی کند.

 

11) میگو

میگو غذای محبوبی است که غنی از بسیاری از مواد مغذی است که می توانند رشد مو را افزایش دهند.

میگو یک منبع عالی پروتئین، ویتامین B، روی، آهن و ویتامین D است. 3.5 اونس (100 گرم) میگو 38 درصد نیازهای روزانه ویتامین D شما را تامین می کند .

برعکس، مطالعات کمبود ویتامین D3 را به ریزش مو مرتبط می دانند .

با وجود داشتن چربی بسیار کم، میگو  مقدار کمی از اسیدهای چرب امگا 3 را نیز فراهم می کند. رژیم های حاوی اسیدهای چرب امگا 3 با افزایش رشد مو مرتبط هستند.

خلاصه

میگو یک منبع عالی از پروتئین، ویتامین B، روی، آهن و ویتامین D است که ممکن است به رشد مو کمک کند.آنها همچنین مقدار کمی از اسیدهای چرب امگا 3 را فراهم می کنند.

12) لوبیا

لوبیا منبع خوبی از پروتئین گیاهی است که برای رشد مو ضروری است.

لوبیا ، منبع خوبی از روی است که به رشد مو و چرخه تعمیر کمک می کند.  3.5 اونس (100 گرم) لوبیا سیاه، 7٪ نیاز روزانه روی شما را تامین می کند.

آنها همچنین بسیاری از مواد مغذی دیگر شامل آهن، بیوتین و فولات را فراهم می کنند .

خلاصه

لوبیا یک منبع عالی از پروتئین، آهن، روی و بیوتین است که برای سلامتی مو ضروری هستند. با هم، آنها ممکن است به رشد مو کمک کند.

13) سویا

مطالعات نشان داده است که ترکیبات سویا ممکن است باعث رشد مو شود. یکی از این ترکیبات اسپرمیدین است که در سویا فراوان است .

مطالعات لوله آزمایش نشان داده است که اسپرمیدین باعث رشد موی انسان می شود.

با این حال، تحقیق در مورد اسپرمیدین و رشد مو کاملا جدید است، بنابراین قبل از اینکه کارشناسان بهداشتی بتوانند توصیه هایی در مورد مصرف اسپرمیدین داشته باشند، مطالعات بیشتری لازم است.

خلاصه

سویا یکی از بهترین منابع اسپرمیدین است، ترکیباتی که فاز فعال رشد مو را طولانی تر می کند.

14) گوشت

گوشت یک رژیم غذایی معمولی است و غنی از مواد مغذی است که ممکن است به رشد مو کمک کند.

3.5 اونس (100 گرم) از استیک فلفل پخته شده حاوی 29 گرم پروتئین است.

به ویژه گوشت قرمز سرشار از یک نوع آهن است که به راحتی جذب می شود. این ماده معدنی به سلولهای قرمز خون کمک می کند تا اکسیژن را به تمام سلول های بدن منتقل کند، از جمله فولیکول های مو.

کمبود پروتئین و آهن با ریزش مو مرتبط است

خلاصه

گوشت منبع خوبی برای پروتئین است که برای موهای سالمی و قوی ضروری است. به ویژه گوشت قرمز غنی از آهن است که ممکن است به رشد مو کمک کند.

 

۱۵) غذاهایی که با ویتامین D جایگزین می‌شوند

برخی تحقیقات نشان می‌دهند که ویتامین D ممکن است به بهبود رشد مو کمک کند. ویتامین D نیز برای توابع سیستم ایمنی، عصب و سیستم ایمنی مهم است. در بیشتر رژیم‌های غذایی آمریکا، غذاهای مستحکم، بخش عمده‌ای از ویتامین D را فراهم می‌کنند. برخی غذاهایی که پتانسیل تقویت دارند عبارتند از: 

غلات صبحانه

آب‌پرتقال

ماست

مارگارین

soy

 

غذاهایی که شامل ویتامین D هستند شامل:

گوشت گوساله

پنیر

قارچ‌ها

 

خلاصه: ویتامین دی و غذاهایی که سرشار از ویتامین دی هستند تاثیر بسیار زیادی در تقویت رشد موی سر دارند.

 

۱۶) منابعlysine (نوعی آمینواسید)

آمینو اسیدها در غذاهای غنی از پروتئین ممکن است به ارتقا رشد مو کمک کنند، و L - lysine یک نمونه است.L-lysine در ریشه موها وجود دارد و مسئول شکل و حجم مو می‌باشد. فقر L - lysine می‌تواند باعث ریزش مو شود، اما کسب کافی از این آمینو اسید می‌تواند از این موضوع جلوگیری کرده و رشد مو را ترویج دهد.

مردم می‌توانند از مکمل L استفاده کنند. هم چنین آن به عنوان پروتیین رژیمی در غذاهای زیر وجود دارد:

گوشت

تخم‌مرغ‌ها

لوبیا

عدس

آجیل

 

 خلاصه: فقر آمینواسید لیزاین در برخی افراد اثر قابل توجهی در ریزش موها دارد. این آمینواسید بیشتر در غذاهای پروتئینی یافت می شود.

 

حرف آخر

آنچه که می خورید می تواند تاثیر زیادی در سلامت مو داشته باشد.

کمبود مواد مغذی مناسب شامل ویتامین  A، C، D  و  E، روی، ویتامین B، آهن، بیوتین، پروتئین و اسیدهای چرب ضروری ممکن است باعث کاهش رشد مو یا حتی باعث ریزش مو شود.

خوشبختانه اصلاح کمبود هر یک از این مواد مغذی ممکن است به درمان ریزش مو کمک کند و میزان رشد مو را افزایش دهد.

اگر فکر می کنید که در هر یک از این مواد مغذی دچار کمبود هستید، سعی کنید بعضی از مواد غذایی فوق را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

 

مطالب مرتبط

 

منبع

 

نویسنده: محلی جات
برچسب‌ها: #غذاهای رشد مو #تقویت مو #افزایش رشد مو #غذای مو #مو #رشد مو #مواد مغذی مو #تقویت مو سر #تقویت و رشد مو #غذاهای تقویت مو #رشد مو سر #رشد سریع #رشد سریع مو #تقویت سریع مو #رژیم و مو #رژیم غذایی #رژیم غذایی مناسب #پروتئین رشد مو #ماهی و رشد مو #گوشت و رشد مو

نظرات خوانندگان:

9 ماه پیش
توسط مسعود
ممنون، مطلب بسیار مفیدی بود.