تفاوت بین غذاهای ارگانیک و غیر آلی

 

همه ما می خواهیم بهترین مواد مغذی را برای خانواده هایمان فراهم کنیم و همچنین با به حداقل رساندن یا حذف کامل سموم هایی که در معرض آن قرار می گیریم سلامت خانواده را تامین کنند. خرید مواد غذایی می تواند دشوار و گران باشد، به خصوص اگر ما دائما نگران این باشیم که آیا ما مواد آلی خریده ایم یا غیر آلی را خریدیم.

 

تفاوت بین غذاهای ارگانیک و غیر آلی چیست؟

حقیقت مهم در مورد مسئله مواد غذایی آلی، و غذاهای ارگانیک و غیر آلی این است که این سه مورد مهم و نگران کننده هستند.

 

به گفته کالج کشاورزی و علوم انسانی دانشگاه آریزونا غذاهای ارگانیک: به عنوان آن دسته از غذاهایی هستند که بدون استفاده از کودهای مصنوعی، لجن فاضلاب، اشعه، مهندسی ژنتیک، آفت کش ها و یا مواد مخدر رشد می کنند. آفت کش ها: مواد شیمیایی یا کنترلی هستند که برای کشتن حشرات، علف های هرز و آفات قارچی ایجاد می شود که به محصول هم آسیب می رساند. بنابراین، غذاهای غیر آلی به طور مستقیم یا به طور غیر مستقیم توسط کودهای مصنوعی، لجن فاضلاب، تابش، مهندسی ژنتیک، آفت کش ها و یا مواد مخدر به طور مستقیم تولید می شوند. 

بسیاری از مردم ادعا می کنند که غذاهای ارگانیک متفاوت از غذاهای غیر آلی است. آنها احساس می کنند که مواد غذایی معمولی تقریبا "کامل" هستند. محصولات غیر آلی، فرآوری نشده و یا حداقل تولید شده با انواع مواد افزایش دهنده رشد و درمان تولید می شوند در حالی که محصولات ارگانیک نه.

Mayoماه  محققان تغذیه ادعا می کند که غذاهای ارگانیک بهتر از غذاهای غیر ارگانیکی نیستند. مطالعه اخیر 50 مقاله از مقالات علمی درباره محتوای مواد مغذی مواد غذایی ارگانیک و معمولی را مورد بررسی قرار داده است و نتیجه گیری این بود که محتوای مواد مغذی قابل توجهی وجود ندارد. با این حال، این دیدگاه توسط همه مورد تایید قرار نگرفته است. 

مجله تغذیه بریتانیا مقاله ای را منتشر کرد که 343 مطالعه در مورد این موضوع را ارزیابی کرده است  و قطعا نتیجه گرفته است که غذاهای ارگانیک واقعا گزینه ای سالم هستند زیرا 69 درصد آنتی اکسیدان بیشتری نسبت به مواد غذایی غیرارگانیک  دارند. به دلیل اهمیت آنتی اکسیدان ها در جلوگیری و درمان موفق بیماری های مزمن مانند بیماری های قلبی، بیماری های عصبی و سرطان، این اطلاعات باید مورد توجه قرار گیرند. این مطالعه همچنین نشان داد که غذاهای ارگانیک به میزان قابل توجهی کم کادمیوم (فلز سمی) و البته باقی مانده آفت کش ها هستند.

پیام مهم این است: باتوجه به مقدار تحقیقاتی که با توجه به خطرات خاص مرتبط با خوردن غذاهای غیرآلی، آفت کش ها صورت گرفته است، پس چرا انسان ها به طور آگاهانه غذاهای غیر آلی را انتخاب می کند، اگر می توانند غداهای آلی را انتخاب کنند؟

خطرات مواد غذایی غیر آلی

براساس یک مقاله در مجله مهندسی و فناوری: جای تعجب نیست که ما آنچه را که می خوریم دارای خطرات ناشی از آفت کش ها دراماتیک و گسترده است اما سازمان بهداشت جهانی برآورد می کند که سالانه 3 میلیون مورد سموم دفع می شوند. و در کشورهای در حال توسعه 220 هزار مرگ بیشتر از کشورهای دیگر وجود دارد.

اثرات بالقوه بهداشتی آفت کش ها عبارتند از آسم، آلرژی و حساسیت بالا، و همچنین قرار گرفتن در معرض آفت کش ها باعث سرطان، اختلال هورمون و مشکلات تولید مثل و رشد جنین می شود. کودکان از نظر قرار گرفتن در معرض سموم دفع آفات به دلیل اندازه های کوچکترشان نسبت به بزرگ ترها بیشتر دچار خطر می شوند. زیرا کودکان در موقع خوردن، نوشیدن بیشتر از بزرگسالان نفس می کشند. بدن و اندام آنها به سرعت در حال رشد هستند، که باعث می شود آنها بیشتر حساس باشند؛ در حقیقت، کودکان در رحم نیز ممکن است در معرض آفت کش ها باشند. به دلیل محوطه سازی مدرن و شیوه های کشاورزی، آفت کش ها بسیار تهاجمی هستند که تقریبا هیچ کس از آنها محافظت نمی کند.

 چگونه بسیاری از شرایط بهداشتی فوق را می توان به طور مستقیم با خوردن غذاهای غیر آلی ایجاد کرد؟ هیچ کس نمی داند.

گزارش چند تن از پزشکان بزرگ بوستون بر مسئولیت اجتماعی تأکید می کنند که در مواقع استفاده از ارگانوفسفره ها، به ویژه در اطراف خانه و در مدرسه، می تواند کودکان را در شرایط خطرناک قرار دهند.

تست های حیوانی آفت کش های موجود در مواد غذایی متعلق به دسته شیمیایی ارگانوفسفات نشان می دهد که استفاده از مواد مغذی دارای آفت کش ها باعث بیش فعالی و تغییرات دائمی در سطح گیرنده های عصبی مغز می شوند. یکی از رایج ترین اثرات ارگانوفسفره ها، باعث کاهش رشد دی ان ای مغز شده که منجر به نقص در تعداد سلول ها می شود. 

یکی دیگر از اثرات آفت کش ها، که به عنوان پریتروئید شناخته می شود، که روی حیوانات امتحان شده است باعث پیش فعالی دائمی حیوانات می شود. در یک جامعه آماری در مکزیک که شغل کشاورزی داشته اند درمعرض انواع آفت کش ها قرار داشتند، استقامت، هماهنگی، حافظه و توانایی نمایش تصویر افراد آشنا در نقاشی کودکان آشکارشد. فقط کافی است عواقب را تصور کنید اگر غذاهای غیر ارگانیک را به رژیم غذایی کودکان اضافه کنیم این فقط عوارض جانبی کودکانی است که در زمین بازی در معرض آفت کش ها قرار دارند. 

از آنجا که غیر ممکن است به طور کامل از قرار گرفتن در معرض آفت کش ها جلوگیری شود،اما بسیار مهم است که از قرار گرفتن در معرض مواد غذایی دارای آفت کش ها را به ما اطلاع دهند.گروه کاری محیط زیست فهرستی به نام ای دبلیو جی را ایجاد کرده است که به مصرف کنندگان اجازه می دهد به افشای کامل سطح  آفت کش ها (در کدام غذاها و مواد غذایی حاوی بیشترین آفت کش ها هستند.) 

 

 1. سیب
 2. توت فرنگی
 3. انگور
 4. کرفس
 5. هلو
 6. اسفناج
 7. فلفل شیرین
 8. نکتارهای وارداتی
 9. خیار
 10. گوجه فرنگی گیلاسی
 11. نخود فرنگی وارداتی
 12. سیب زمینی

 

این بدان معنا نیست که دیگر موارد تولید غیر آلی، مشکلی ندارند. یافته های قابل توجه در مورد این لیست این است که سیب ها دارای آفت کش هستند، سیب زمینی دارای وزن بیشتری نسبت به سایر غذاهای دیگر می باشد پس دارای سم بیشتری می باشد. انگور حاوی 15 سموم دفع آفات است. کرفس و نخود فرنگی نیز دارای 13 سموم دفع آفات است. دو غذای حاوی سطوح ردیابی آفت کش های بسیار خطرناک فلفل سبز و سبز سرخ مایل به قرمز که برای سرخ شدن زودتر فلفل اغلب از حشره کش ها استفاده می شود که روی سیستم فلفل تاثیر گذاشته و این سم برای بدن خطرناک بوده و بهتر است به صورت ارگانیک خریداری شود.

 

غذاهایی که کمترین مقدار مانده آفت کش ها را دارند.

 

 1. آووکادو
 2. ذرت شیرین
 3. آناناس
 4. کلم
 5. نخود فرنگی منجمد
 6. پیاز
 7. مارچوبه
 8. انبه ها
 9. پاپایا
 10. کیوی
 11. بادمجان
 12. گریپ فروت
 13. گل کلم
 14. سیب زمینی شیرین
 15. Cantaloupe

به طور کلی، این 15 غذا را می توان بدون نگرانی در مورد مواد شیمیایی مضر خورده، که منطقی است. بسیاری از این غذاها دارای لایه های محافظ پوست محافظ یا پوسته هایی هستند که به طور طبیعی از آفات جدا می شوند. یا مواد دیگر در عمق خاک دفن می شوند و تا زمانی که خاک با گرد و یا سایر مواد شیمیایی مضر برخورد نکنند می تواند میوه خوبی باشد.

 

مواد ارگانیک ارزش خرید کردن را دارد؟

ما باید هنگام خرید مواد غذایی خود برای مصرف احتیاط کنیم. زیرا این آفت کش های مضر می توانند مواد مخفی باشند. به عنوان یک مصرف کننده که نگران سلامتی و بیماریهای طبیعی هستید، مهم است آنچه که شما و خانواده تان می خورید سالم باشد. اگر چه غذاهای ارگانیک گرانتر هستند و برای پیدا کردن این مواد در فروشگاه های مواد غذایی باید زمان  بیشتری گذاشت، اما خرید مواد ارگانیک قطعا بهترین تصمیم برای شما و سلامت خانواده شما است. پس باید مواد غذایی مصرفی خود را تا آنجا که ممکن است به سمت مواد ارگانیک رشد دهیم. و از زندگی کردن لذت ببرید. 

نویسنده: مریم کیومرثی
برچسب‌ها: #ارگانیک #غیر آلی

نظرات خوانندگان: