آیا باید محصولات محلی بخریم؟ آبا بهتر است از محصولات ارگانیک استفاده کنیم؟ تفاوت میان این دو چیست؟ این‌ سوالات هنگامی به وجود آمدند که انجمن ملی رستوران‌های محصولات محلی و ارگانیک در سال 2010، بررسی آن را در دستور کار غذاهای گرم خود قرار دادند. در این مقاله سعی داریم هریک از این موضوعات را توضیح دهیم.

محصول ارگانیک چیست؟

با توجه به اینکه هرکشوری دستورالعمل‌ها و استانداردهای خاص خود را دارد، هرگونه غذا یا محصول غذایی برای گرفتن برچسب ارگانیک باید طبق دستورالعمل‌های همان کشور تولید شده باشد. از مهمترین این استانداردها می‌توان به کیفیت خاک، شیوه پرورش حیوانات، کنترل آفات و علف‌های هرز و همچنین استفاده از افزودنی‌ها اشاره کرد. برای مثال، میوه‌ها و سبزیجات هنگامی در رده محصولات ارگانیک قرار می‌گیرند که در خاکی رشد کرده باشند که از سه سال قبل، برای برداشت محصولات در آن زمین‌ها، از هیچ نوع کود و آفت کش مصنوعی استفاده نشده باشد. در مورد حیوانات باید اینگونه باشد که زندگی و رفتار طبیعی خود را داشته باشند؛ به این معنا که در محل‌های کوچک زندگی نکرده و آزادانه حرکت کنند، همچنین هیچگونه آنتی بیوتیک و هورمونی به آن‌ها تزریق نشده باشد. استفاده از هرگونه ترکیب‌های اصلاح شده ژنتیکی (تراریختگی) در محصولات گیاهی و دامی که به صورت ارگانیک رشد می‌کنند، ممنوع است.

محصول محلی چیست؟

اعتماد به مواد غذایی با برچسبی تحت عنوان « رشد یافته محلی» بسیار سخت است، زیرا هیچ سازمان یا ارگان مشخصی وجود ندارد که این نوع از محصولات را تولید یا تایید کند. گفته شده است برای آنکه محصولی نام «محلی» به خود گیرد، باید از محل تولید تا محل مقصد، مسافتی کمتر از 400 مایل را طی کند. اگرچه تحقیقات نشان داده‌اند که در مورد «فاصله بین تولید و مصرف» هیچ توافقی مبنی بر معیار قرار دادن این مقیاس وجود ندارد، اما توجه داشته باشید که اگر محصولی مانند گوشت یا سبزیجات را مشاهده کردید که عنوان محلی داشت اما از مکان بسیار دوری وارد شده بود و با وجود ماندن در فروشگاه همچنان سالم بود، آگاه باشید که در آن از مواد نگهدارنده شیمیایی استفاده شده است.

آیا محصولات ارگانیک نسبت به محصولات محلی ارزش غذایی بیشتری دارند؟

مردم همچنان در انتخاب بین محصولات ارگانیک و محلی سرگردانند؛ تاکنون هیچ پژوهش علمی نتوانسته به طور دقیق اثبات کند که محصولات ارگانیک، ارزش غذایی بیشتری نسبت به سایر محصولات دارند و سطح مشابهی از مواد مغذی مانند ویتامین‌های E و C را به ما می‌رسانند. همانگونه که ذکر شد، غذاهای ارگانیک فاقد هرگونه مواد شیمیایی مصنوعی و هورمون رشد است. محصولات طبیعی و محلی نیز به عنوان محصولاتی که از نظر شیمیایی تغییری نداشته و شامل هیچ گونه هورمون، آنتی بیوتیک یا طعم دهنده‌های مصنوعی نیستند، به طور جداگانه تعریف می‌شوند. تصور اشتباه بر این است که محصولات ارگانیک عاری از هرگونه میکروب است، اما توجه داشته باشید که از مرحله برداشت تا بسته‌بندی و حمل هیچ تضمین و نظارت ویژه‌ای برای محفوظ ماندن از میکروب نیست و از این لحاظ، با محصولات طبیعی و محلی کاملاً برابرند. بنابراین اگرچه به لحاظ فنی و واژه‌ای، محصولات محلی و ارگانیک با یکدیگر تفاوت دارند، ولی از نظر سلامت خیلی تفاوت نداشته و تقریباً شبیه‌اند.

گروهی از محققان با بررسی مصرف کنندگان در ایالات متحده و کانادا متوجه شدند، 17% مردم به اشتباه باور دارند که محصولاتی با برچسب «ارگانیک» به صورت محلی پرورش پیدا می‌کنند و 23% معتقدند محصولات محلی به صورت ارگانیک رشد پیدا می‌کنند و 40% هم معتقدند محصولات ارگانیک مغذی‌تر از محصولات محلی‌اند و 29% تصوری عکس دارند.

طبق آنچه گفته شد، به لحاظ سلامتی و مواد مغذی، محصولات محلی و ارگانیک بسیار به یکدیگر نزدیکند اما از محصولات تراریخته بسیار سالم‌ترند. محصولات ارگانیک و محلی اگرچه با کودهای شیمیایی و انواع هورمون‌ها رشد نیافته‌اند اما با توجه به مراحل بارگیری و حمل، عاری از میکروب نبوده و بسیار آسیب پذیرند.

منبع

نویسنده: حسین ملکی
برچسب‌ها: #محصولات ارگانیک #محصولات محلی #تراریخته #ترکیب‌های اصلاح شده ژنتیکی #ارزش غذایی #محصولات طبیعی

نظرات خوانندگان: