نان از گذشته تا به امروز در سبد مصرفی خانواده ها بوده است. نان علاوه بر ارزش غذایی برای خانواده ها ارزش معنوی نیز دارد. در گذشته نان یک نوع بوده، اما با گذشت زمان و افزایش جمعیت وصنعتی شدن تنوع نان‌ها نیز زیاد شده است. پس با الگوی مناسب تولید نان و مصرف بهینه نان می توانیم ارزش بالای نان را حفظ کنیم.

تفاوت مهم نان صنعتی با نان های سنتی

نان صنعتی به نانی گفته می‌شود که در کارخانه به تعداد انبوه تولید شود. ولی نان سنتی به نانی گفته می شود که درکارگاه های کوچک به تعداد محدود تولید می شود. نان صنعتی در کارخانه با دستگاه های بزرگ بدون دخالت دست و انسان کاملا مکانیزه تولید می شود. نان های سنتی در کارگاه های کوچک یا در خانه های روستاییان با کمک دست و انسان تولید می شود. هرنانی که با ماشین تولید شود، مانند (باگت، تست، لواش و ...) نان صنعتی است، پس مهم ترین اختلاف این دو نان درمیزان، تعداد تولید و استفاده از ماشین آلات است.

مزایا و معایب نان صنعتی نسبت به نان های سنتی

مزایا

در تولید نان صنعتی به خاطر استفاده از دستگاه ها ی خودکار و نیمه خودکار از نیروی انسانی کمتری استفاده می شود به تعبیری موازین بهداشت بیشتر رعایت می‌شود. نان صنعتی به خاطر استفاده از مخمر، بسته بندی، بهبود دهنده، شیر خشک در تولید قابلیت نگهداری زیادی نسبت به نان‌های دیگر دارد. اتلاف انرژی در کارخانه نان صنعتی کمتر است چون با حرارت غیر مستقیم پخت می شود و ارزش تغذیه ای آن بیشتر است. همچنین این کارخانه ها می‌توانند انواع متنوع تری از نان‌ها را تولید کنند. استفاده از انواع آرد غلات، آرد ذرت، جو و سبوس  فقط به خاطر غنی تر کردن ارزش تغذیه ای نان ها انجام می شود. به خاطر استفاده از افزودنی‌ها مانند آهن پروتئین و فرایند تخمیر کامل نسبت به نان سنتی مغذی‌تر است.

 معایب

عدم پذیرش نان صنعتی بین مصرف کننده ها، لقمه پذیر بودن نان سنتی، در تولید نان صنعتی باید از آرد مخصوص حاوی پروتئین استفاده کرد که در ایران آردها فاقد پروتئین هستن و هزینه پروتئین‌دار کردن آرد بالا بوده و قیمت نهایی نان را بالا می‌برد. به خاطر کیفیت پایین آرد نمی‌توان انواع نان‌ها با بافت حجیم تولید کرد. نان های صنعتی سبوس دار به علت مدت زمان تخمیر و کامل شدن دارای اسید فیتیک کمتری نسبت به نان‌های سبوس دار سنتی هستند.

نان

انواع نان

نان ها به دو گروه اصلی تقسیم می شوند:

گروه 1 شامل نان های مسطح مانند لواش، سنگک، بربری، تافتون.

 گروه 2 شامل نان های حجیم مانند باگت و ساندویچی.

 نوع فرآیند تولید در حجیم و مسطح شدن نان ها نقش مهم دارند. نان‌های حجیم دارای  بافت اسنفجی هستند. علت ترد بودن نان‌های مسطح نسبت به نان‌های حجیم این است که در حین پخت آب خود رو از دست می‌دهد و دارای رطوبت کمتری است، مانند نان لواش.

نان اسکو

این نان بسیار قدیمی است و قدمت آن به قرن­ها قبل برمی‌گردد. در تهیه نان اسکو اغلب از آرد گندم و آرد جو مرغوب منطقه تهیه و تولید می‌شود. با وجود تغییرات روز افزون و صنعتی شدن تولید نان، تهیه نان سنتی اسکو همچنان با شیوه سنتی و بومی صورت می گیرد که به آن انحصار ویژه‌ای بخشیده است. کیفیت مطلوب، شیوه و مهارت خاص پخت، کارگاهی بودن پخت و کیفیت بالا، اشتهار مطلوب، مقبولیت، ماندگاری، یکدست، یکرنگ و یکنواخت بودن نان سنتی اسکو را محصولی ویژه و مقبول کرده است. تنور نان سنتی اسکو از نوع افقی بوده و کف آن به وسیله آجرهای مربعی شکل مفرش گردیده است. به دلیل نازکی خمیر، پخت نان اسکو سریع صورت گرفته و نان های پخته شده به کمک دو پوب باریک از تنور بیرون آورده می شوند. بافت نان لواش اسکو نسبتا یکنواخت و اندازه آن به طول 70 تا 80 سانتی متر و عرض 40 سانتی متر می رسد. نان اسکو حالت خشک دارد و به مدت سه ماه و حتی بیشتر قابل نگهداری است که در موقع مصرف با اضافه کردن آب می‌توان نان را مرطوب و آماده مصرف کرد. ضایعات این نوع نان در حد صفر بوده و طعم خوشایندی دارد. روزانه حدود 25 تن نان سنتی اسکو پخت می شود که از این میزان حدود 3 تن به مصرف استان آذربایجان شرقی رسیده و مابقی به سایر استان ها و کشورها عراق و جمهوری آذربایجان صادر می شود.

 

خريد ويژه انواع لواشک خانگي و بهداشتي از بهترين حجره توليد کننده اين محصول.

 

 

مطالب مرتبط:

نویسنده: امیر کیومرثی
برچسب‌ها: #نان سنتی #نان غیرسنتی #مزایای نان صنعتی #معایب نان صنعتی #طب سنتی #درمان سنتی #نان طبی #نان طبی سنتی #تفاوت نان #انواع نان #بهترن نان #انواع نان طبی سنتی #نان دستي #نان محلي #نان خانگي #نان اسکو #بهترين نان #خريد نان سنتي #بهترين نان سنتي #فروش نان سنتي #فروشگاه اينترنتي نان #فروشگاه اينترنتي نان سنتي

نظرات خوانندگان: