هرگاه صحبت از سلامتی می‌­شود، بلافاصله بعد از آن واژه تغذیه به ذهنمان می­‌رسد، اما همه ما می­‌دانیم تغذیه تنها عامل نیست و عوامل مهم دیگری نیز بر آن اثرگذارند. ابهامات و اختلاف نظر بسیاری میان کارشناسان و متخصصان بر سر موضوع سلامتی، نشانه‌­ها و راه‌­های رسیدن به آن وجود دارد اما در این بین عوامل زیادی وجود دارند که همه متخصصان بر سر آن­ها اتفاق نظر داشته و از نظر علمی کاملاً اثبات شده­‌اند.

در این مقاله سعی می­‌کنیم بدون در نظر گرفتن عواملی چون ژنتیکی، محیطی، اقتصادی و فرهنگی، عوامل موثر بر سلامتی را در 5 گروهی دسته بندی کنیم که توجه و بهبود آن­ها می­‌تواند تاثیرات بسیار مفیدی در کسب و کار و حتی زندگی شخصی شما داشته باشد.

اهمیت و تاثیر تغذیه بر سلامتی

تغذیه موضوع بسیار مهمی است که نه تنها بر سلامت جسمی، بلکه بر سلامت روح و روان شما نیز تاثیر دارد؛ برای همین از قدیم گفته­‌اند « عقل سالم در بدن سالم». سوال اصلی این است که به چه غذایی، غذای سالم می­­‌گوییم؟ غذایی که از مواد اولیه سالم تشکیل شده و عاری از هرگونه مواد ناسالم و مضر است.

اهمیت و تاثیر خواب بر سلامتی

برخی افراد به واسطه درگیری­‌های شغلی و زندگی روزمره دچار کم خوابی شده و هیچگاه به اثرات مخرب و زیان‌­بار این موضوع بر سلامت جسمی، شغل و حتی زندگی زناشویی­‌شان توجه نمی­‌کنند. کم خوابی در بلند مدت بسیار خطرناک است که برخی از موارد مهم آن عبارتند از:

 • بروز بیماری­‌های جدی و خطرناکی چون حمله قلبی، فشار خون، سکته مغزی و حتی دیابت
 • افت ذهنی و آلزایمر
 • کاهش میل جنسی
 • پیر شدن پوست
 • افزایش وزن
 • عصبی­‌تر شدن و کج خلقی با اطرافیان
 • بروز حوادثی چون سوانح رانندگی

بنابراین داشتن خواب کافی و آرام بسیار ضروری است و باید به آن توجه زیادی کنید.

اهمیت و تاثیر ورزش بر سلامتی

اهمیت ورزش بر سلامت جسمی بر هیچکس پوشیده نیست و همه ما از دوران کودکی درباره تاثیرات مثبت و مفید ورزش بر سلامت جسمی­‌مان شنیده، خوانده و دیده­‌ایم. اما اثرات ورزش تنها به سلامت جسم ختم نشده و اثرات بسیار زیاد دیگری بر ذهن و روح ما دارد. مانند:

 • کاهش استرس و اضطراب
 • تنظیم خواب
 • افزایش شادی و مهربانی در فرد
 • بهبود روابط جنسی و زندگی زناشویی
 • افزایش اعتماد به نفس
 • قوی‌­تر شدن ذهن، تقویت حافظه و باهوش­‌تر شدن فرد
 • بهبود و افزایش عملکرد و خلاقیت فرد در زندگی شخصی و شغلی

اهمیت و تاثیر بهداشت بر سلامتی

در اینجا منظور ما از بهداشت یعنی مراقبت­‌ها و آراستگی­‌های ظاهری مانند پوست، مو، دهان، دندان، تعرق و حتی پاکیزگی لباس است. برخی منابع بهداشت فردی را اینگونه تعریف کرده­‌اند « بهداشت فردی عبارت است از کلیه فعالیت­‌ها و اقداماتی که انسان به طور مسئولانه برای حفظ، تأمین و ارتقاء سلامت خود و در نهایت اطرافیانش انجام می‌دهد.» تحقیقات نشان داده است که رعایت صحیح الگوهای بهداشت، به طور متوسط باعث افزایش 11 سال طول عمر فرد می‌­شود. رعایت اصول و الگوهای بهداشت فردی، علاوه بر رفع بیماری­‌هایی چون بیماری­‌های گوارشی و انگلی، جلوگیری از خرابی دندان­‌ها و کاهش ساطع شدن بوی بسیار بد از دهان یا در اثر تعرق، تاثیر زیادی بر روابط اجتماعی فرد می­‌گذارد که این موضوع برای افرادی که در محیط کسب و کارشان با افراد زیادی برخورد دارند، بسیار مهم است.

اهمیت و تاثیر اعصاب و روان بر سلامتی

امروزه اکثر ما با این موضوع مواجه شده یا بارها در اطرافیان خود دیده‌­ایم که فردی در اثر بیماری یا مشکل جسمی، مانند معده درد یا ریزش مو، به دکتر مراجعه کرده و در پاسخ شنیده است که هیچ مشکل جسمی ندارد یا منشا این بیماری بخاطر فشارهای عصبی یا استرس است. حتی برخی پزشکان به جای انواع قرص و دارو برای بیمار خود کمی استراحت، سفر و مقدار زیادی خنده و شادی تجویز می­‌کنند. این نوع از بیماری را «روان تنی» می‌­نامند که متاسفانه امروزه به خصوص در جوانان بسیار دیده می­‌شود. جالب است بدانید که میان روان و سلامتی جسمی، رابطه­‌ای دوطرفه وجود دارد. بنابراین فعالیت­‌هایی چون ورزش و آراستگی ظاهری نیز باعث بهبود حالات روحی شما می‌­شود. برای درک بهتر این موضوع به این سوال پاسخ دهید؛ زمانی که حالتان خوب است و خوشحالید، به وضع ظاهری خودتان می‌­رسید یا زمانی که به لحاظ ظاهری آراسته و متناسب می­‌شوید، خوشحال و شاد هستید؟

 

مطالب فوق خلاصه­ای از مواردی بودند که دائما با آن­ها مواجه هستیم و بی­‌توجهی به هریک از آن­ها مشکلات متعددی را برای ما به وجود می­‌آورد. در مقالات بعدی سعی می‌­کنیم هریک از مطالب ذکر شده را با جزئیات بیشتری بررسی کرده و ابعاد دیگری از سلامتی را توضیح دهیم. اگر یادتان باشد ابتدا بیان کردیم که رعایت و توجه به این موارد می‌­تواند تاثیر مثبت زیادی در کسب و کارتان یا حتی روابط اجتماعی­‌تان داشته باشد. خوشحال می‌­شویم تجربیات خود در اینباره را با ما درمیان بگذارید و بگویید چه تجربیات شخصی خوب یا بدی بخاطر رعایت یا عدم رعایت هریک ازین موارد داشته‌­اید.

 

تاثیر استفاده از غذاهای ارگانیک بر سلامتی

 

در میان بسیاری از صاحب نظران اختلاف نظرهای زیادی وجود دارد مبنی بر اینکه آیا غذاهای ارگانیک و طبیعی برای سلامتی بهتر هستند و یا اینکه استفاده از تولیدات صنعتی با کنترل بهداشتی تاثیر بیشتری بر سلامتی دارد؟ در تحقیقاتی که اخیرا توسط گروهی از محققین در ترکیه انجام شده است نشان می دهد استفاده از غذاهای ارگانیک و سالم در بلند مدت تاثیرات بسزا و قابل توجهی بر سلامتی انسان ها دارد در این تحقیقات چند گروه انتخاب شدند و این گروه ها رژیم های مختلف غذایی را در طول چند سال استفاده کردند. پس از سالها استفاده از مواد غذایی مشخص شد او گروهی که فقط غذاهای طبیعی و ارگانیک را استفاده کرده اند بسیار کمتر دچار بیماری های مزمن می شوند و به عبارت دیگر سلامتی بلند مدت بهتری دارند.

شاید این سوال مطرح شود که بسیاری از جوامع از نظر اقتصادی امکان هزینه کرد برای تامین مواد غذایی طبیعی را ندارند لذا به ناچار باید از مواد غذایی صنعتی استفاده کنیم این در حالی است که استفاده از مواد غذایی غیر طبیعی و سنتی نه تنها هزینه های دولت ها را کاهش نمی‌دهد بلکه در بلند مدت هزینه های سنگینی بر دوش دولت ها به جای می گذارد و باعث بروز مشکلات عدیده ای می شود از این رو هزینه کردن برای تحویل غذایی ارگانیک به منزله سرمایه گذاری بلند مدت در جامعه می باشد امید است روزی فرا رسد که تمامی جوامع بتواند مواد غذایی طبیعی را به راحتی تامین بکنند و استفاده کنند و سطح سلامت بلند مدت در جوامع افزایش پیدا کند.

 

منابع:

http://everydayroots.com/6-amazing-benefits-of-regular-exercise-and-physical-activity

http://www.drvalipour.ir/index.php?ToDo=ShowArticles&AID=5285

www.huffingtonpost.com/2013/03/27/mental-health-benefits-exercise_n_2956099.html

نویسنده: حسین ملکی
برچسب‌ها: #غذای سالم #کم خوابی #تاثیرات ورزش #بهداشت فردی #روان تنی #فشارهای عصبی #بهبود کسب و کار، #بهبود روابط اجتماعی #سلامتی #ارگانیک #قیمت محصولات ارگانیک #تاثیر تغذیه سالم #تاثیر استفاده از محصولات ارگانیک

نظرات خوانندگان: