برخورداری از جمعیت جوان، اخلاق مداری و بازارهای رو به رشد، از جمله ویژگی های اقتصاد اسلامی است که همه کشورهای جهان به سوی این حوزه نوظهور سوق پیدا کرده اند. داشتن پوستی زیبا و جوان آروزی هر انسانی است، اما با افزایش روز افزون وسایل نقلیه و آلودگی هوا و ساعت‌های طولانی کار ( یعنی در بیرون ماندن و تماس پوست با عوامل آلوده و خطرناک)،  تمایل استفاده دخترها از لوازم آرایشی در طول روز و واکنش این نوع مواد با مواد آلوده موجود درهوا باعث اهمیت پیدا کردن موضوع پوست و استفاده از لوازم آرایشی و بهداشتی ارگانیک را افزایش می‌دهد. با پیشرفت تکنولوژی و ظهور برندهای مختلف و تبلیغ محصولات آرایشی برای زیبایی، جوانی و شادابی پوست، تعداد این محصولات زیاد شده است و باید توجه کرد که کدام نوع از محصولات را استفاده کنیم. اما برخی از لوازم آرایشی همیشه اهمیت زیادی برای خانم ها داشته و دارند و نحوه خرید و استفاده از آنها نیز مهم است.

این مطلب هم بخوانید: 5 نکته بسیار مهم درباره پوست

رژلب یکی از لوازم آرایشی رایج دنیاست که تقریبا تمام خانم‌ها از آنها استفاده می‌کنند. اما مساله‌ای که کمتر مورد توجه آنها قرار می‌گیرد، این است که چشم ها و لب ها مهم‌ترین و حساس‌ترین اعضای چهره هستند که بیشترین تولیدهای محصولات آرایشی هم مربوط به این دو ناحیه است. این یعنی زنگ خطر برای خانم‌هایی که بدون هیچ تحقیق و شناختی برای خرید محصولات آرایشی( مخصوصا مربوط به چشم‌ها و لب) اقدام می‌کنند و اصلا به این نکته توجه نمی‌کنند که ممکن است این بازار پویا و پرسود باعث ورود محصولات نامرغوب و گاه خطرناک شوند.

نکته مهم: مراقب وجود سرب و فلزات سنگین خطرناک در برندهای معروف شیمیایی باشید.

از رژلب‌های شیمیایی که غالبا دارای سرب و فلزات سنگین و خطرناک هستند استفاده نکنید. این برندهای تجاری دارای توکسین‌هایی (سم هایی) هستند که می تواند به طور جدی به شما آسیب برساند. در رژهای مختلف مواد شیمیایی و مواد طبیعی به کار می­روند (مانند: روغن، الکل، رنگدانه، موم، ویتامین های مختلف، مواد حفاظتی و نگه دارنده‌ها) اما مساله اصلی میزان استاندارد بود هر کدام از این محصولات است.

تست رژ

روش آزمایش جنس رژلب هم تقریبا برای همه خانم ها آشناست

برای شناسایی رژلب ارگانیک و طبیعی، به موارد زیر دقت کنید
- اگر رژلب شما مدت طولانی روی لبتان می ماند بخاطر مقدار بالای سرب آن است.

- مقداری از رژ را روی دستتان بمالید و با یک انگشتر طلا، مس یا نقره (اصل) روی آن خراش دهید. اگر رنگ آن به مشکی تغییر کرد، پس شما می فهمید که حاوی سرب است.

اینکه نتیجه این تست چقدر قابل اعتماد است، شک و تردید زیادی وجود دارد وهیچ مرجع علمی معتبری چنین تستی را تایید نکرده چون ممکن است برخی مواد طبیعی به کار رفته در رژلب مثل موم عسل هم با طلا واکنش نشان دهند و این رنگ تیره ایجاد کنند. پس بهتر است هنگام خرید رژلب، محصولات آرایشی طبیعی موسوم به ارگانیک را انتخاب کنید تا از سلامت آنها مطمئن باشید.

نکاتی عالی برای استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی ارگانیک

  • حواستان به تاریخ مصرف محصولات آرایشی ارگانیک باشد. فقدان مواد نگهدارنده مصنوعی در این نوع محصولات به این معنا است که این محصولات ماندگاری کوتاه تری نسبت به محصولات دیگر دارند.
  • این محصولات را دور از آفتاب و رطوبت نگه دارید.
  • در مواد ارایشی و بهداستی ارگانیک از امولسیون های مصنوعی استفاده نمی‌کنند، زیرا بعضی از مواد ممکن است ته نشین شوند. پس برای فعال کردن مواد تشکیل دهنده، آنها قبل از استفاده، محصول را تکان دهید.
  • بیش از حد از محصولات ارگانیک استفاده نکنید. مفیدترین مواد برای بدن هم اگر به صورت کنترل نشده ای استفاده شود ممکن است برای بدن مضر باشد.

 شامپوهای ارگانیک ممکن است به اندازه شامپوهای غیر ارگانیک، کف نکنند ولی با این حال مفیدند. نرم کننده‌های ارگانیک هم سرشار از روغن های ضروری هستند، بنابراین بیش از حد از آنها استفاده نکنید. مخصوصا بر روی ریشه موها.

رژلب لب را همیشه از داروخانه‌ها و فروشگاه‌های معتبر بخرید. رژلبی که به شما می‌دهند باید وکیوم شده باشد. بعد از استفاده از نمونه ها ( تستر) روی دست، به سرعت دستتان را بشویید. زیرا تسترها غیربهداشتی بوده و افراد زیادی از انها استفاده کرده است می‌تواند آلودگی‌های زیادی را وارد بدن شما کند؛ مانند تبخال. زیرا ممکن است در صورت ابتلای مشتری قبلی به تبخال، حتی در مرحله ابتدایی‌اش، این ویروس به شما نیز منتقل شود.

نویسنده: مریم کیومرثی
برچسب‌ها: #لوازم آرایشی #لوازم بهداشتی #لوازم طبیعی #لوازم آرایشی ارگانیک #آرایشی بهداشتی #آرایشی ارگانیک #رژلب ارگانیک #محصولات آرایشی #محصولات آرایشی ارگانیک

نظرات خوانندگان: