باتوجه به افزایش مصرف تنقلات و شیرینی جات  و آجیل در شب یلدا افراد برای پیشگیری از چاقی باید مراقبت ویژه‌ای در بحث تغذیه و رژیم غذایی خود داشته باشند. آجیل خام سالم‌تر از آجیل شور است ولی نباید در مصرف این نوع آجیل هم زیاده روی کرد. پس توصیه می­شود که افراد به اندازه یک یا دو مشت در هفته آجیل مصرف کنند تا اینکه یک شب تا صبح فقط آجیل مورد نیاز بدن خود را تامین کنند. آجیل از کالری بالایی برخوردار است و مصرف آجیل‌های شور می تواند به ویژه برای افراد مبتلا به دیابت و فشار خون خطرآفرین باشد.

مطلب مرتبط: شب یلدا یا شب چله

همچنین افراد مبتلا به بیماری کیلوی باید در خصوص مصرف آجیل بسیار محتاط باشند، زیرا آجیل فسفر و پتاسیم بالایی دارد که می تواند برای بیماران کلیوی دردسرساز شود. در بین شیرینی‌ها و کیک‌های مخصوص شب یلدا که مصرف آنها به تازه گی مد شده است. شیرینی نخودچی بهترین نوع شیرینی برای شب یلدا است. با این همه این نوع شیرینی‌ها نیز به اندازه خود قند و چربی دارند و باید در مصرف آنها نیز محدودیت به خرج داد و پرخوری نکرد. میوه‌ها سالم‌ترین گزینه پذیرایی در مهمانی‌های شب یلدا هستند. در بین تنوع زیاد میوه های شب یلدا مانند انار، هندوانه، آناناس، پرتغال و غیره .... بهتر است افراد از دو یا چند نوع میوه استفاده کرد مانند: (یک سیب و یک انار) و بهتر است از قاطی خوردن میوه‌ها در شب یلدا جلوگیری شود.

عمده غذاهای مهمان پسند ما ایرانی ها غذاهای پرچرب و پر کالری می باشند. افراد باید مراقب باشند که رژیم غذایی انها بخاطر مهمانی شب یلدا به هم نریزد تا بعدا دچار چاقی و اضافه وزن نشوند. و به این باور غلط که می گویند یک شب هزار شب نمی شود عمل نکنند. افراد در مهمانی شب یلدا پیش از خوردن هر چیز، پنج تا ده ثانیه فکر کنند که آیا خوردن آن ماده غذایی به نفع آنها است یا نه؟ و اینکه بهتر است چه میزان از آن را مصرف کنند که دچار مشکل نشوند.

این مطلب هم خواندنی است: خاطرات شب یلدا

تجربه نشان داده است که افراد در شب یلدا دچار پرخوری و شکم درد و اضافه وزن می شوند. و قطعا رعایت موارد گفته شده می‌تواند تا حد زیادی از این امر پیشگیری کند. نیم ساعت تا چهل دقیقه پیاده روی بعد از مهمانی شب یلدا می‌تواند در سوزاندن چربی های تجمعی بسیار مفید واقع شود و مانع از چاقی افراد شود. این ورزش باید بگونه ای باشد که بدن گرگرفته و فرد به نفس نفس بیافتد. مراقب خودتان باشید و سلامتی خود را فدای یک شب دورهمی و مهمانی های چشم و هم چشمی نکنید و سعی کنید این شب را هر چه ساده تر و به یادماندنی تر برگذار کنید.  

نویسنده: مریم کیومرثی
برچسب‌ها: #پرخوری

نظرات خوانندگان: