فرهنگی ایرانی و به تبع آن سبک زندگی سنتی ایرانی بسیار غنی است ولی در سال های اخیر شاهد فاصله گرفتن مردم از الگوهای سبک زندگی سالم و حرکت به سمت الگوهای مضر کرده اند. در این مقاله قصد داریم تا برخی از دلایل این موضوع را بررسی کنیم.
 
سرعت زیاد در صنعتی شدن: با توجه به اینکه روند صنعتی شدن در ایران بسیار سریع اتفاق افتاده است، کاهش بسیار زیاد قیمت محصولات و تولیدات صنعتی (شامل مواد خوراکی صنعتی و یا سایر ابزارآلات صنعتی) باعث شده است تا مردم به سرعت به سمت مصرف این نوع محصولات کم کیفیت گرایش پیدا کنند. واردات بی رویه محصولات کم کیفیت از کشورهایی مانند چین و هند نیز در این اتفاق بی تاثیر نبوده است.
 
در دسترس نبودن تولیدات محلی، خانگی، روستایی و سنتی: تولیدات محلی غالبا در روستاها و شهرهای کوچک تولید می شوند که دسترسی مردم شهری به این تولیدات بسیار کم است. همچنین بایستی توجه داشت که ایران کشور بسیار وسیعی است و در صورتیکه مردم بخواهند سبد محصول (برای مثال شامل: عسل طبیعی، چایی بهاره اعلا، پسته مرغوب و زعفران) تهیه کنند نیاز است از غرب تا شرق و از شمال تا جنوب کشور را بپیمایند تا بتوانند این محصولات را تهیه کنند.
 
عدم اطمینان از اصالت محصول: برای بسیاری از هموطنانمان پیش آمده است که در مسافرت به روستاهای توریستی محصولی را به اسم محصول اصل (یا ارگانیک) خریداری کرده اند و بعد از استفاده متوجه شده اند که این محصولات اصلا ارگانیک نیستند و از این رو اطمینان خودشان را به محصولاتی که گواهی تولید صنعتی ندارند از دست داده اند.
 
 دشواری در نگهداری: تولیدات صنعتی (به خصوص در بخش محصولات خوراکی) اغلب دارای مواد نگهدارنده، افزودنی های صنعتی و مواد شیمیایی می باشند. از این رو طول زمان خراب شدن بالاتری دارند. این در حالی است که تولیدات خانگی، محلی و روستایی غالبا عاری از افزودنی های شیمایی بوده و نیاز به توجه بیشتری در نگهداری دارند لذا برای مصرف کننده استفاده از محصولاتی که به روش سنتی تولید شده اند دشوار است. در صورتیکه ارگانی در زمان خرابی محصول حاضر به تعویض این محصولات در درب منزل کند، تمایل افراد برای استفاده از این محصولات به شدت افزایش پیدا میکند.
 
عدم آگاهی مردم: بسیاری از مردم نسبت به تاثیر بسیار مخرب استفاده روزمره از تولیدات صنعتی در زندگی خود بی اطلاع هستند و متاسفانه اطلاع رسانی خوبی در این خصوص انجام نشده است.
 
 
قیمت بالای محصولات محلی: با توجه به اینکه در بیشتر اوقات تولید کننده های خانگی و روستایی و محلی فروش قابل توجهی ندارند، قیمت تمام شده محصولاتشان در مقایسه با تولیدات صنعتی بالاست. از این رو مشتری ها احساس گران بودن محصولات را دارند.
 
با یک برنامه ریزی دقیق و افزایش استفاده از محصولات سنتی و طبیعی در سبد مصرف کنندگان، تمامی این مشکلات حل شده و مشتری امکان دسترسی به یک محصول سالم، مطمئن، در دسترس و با قیمت معقول را خواهد داشت.
نویسنده: محلی جات

نظرات خوانندگان: