یکی از روش هایی که در چند سال اخیر برای کاهش وزن بسیار مد شده و مردم زیادی از آن استفاده می‌کنند، گرفتن رژیم غذایی است. اولین چیزی که در گرفتن رژیم غذایی باید به ان آگاه باشیم این است که هیچ مشکل جسمی وروحی نداشته باشیم.

چگونه می‌توان فهمید که مشکل جسمی داریم یا نه؟ باید به دکتر مراجعه کرده  و آزمایش کلی مخصوص رژیم غذایی داده شود. مانند: آزمایش قند خون، کلسترول خون، تیروئید و غیره با اندازه گیری مقدار این گزینه ها دکتر به شما می گوید که هیچ مشکلی برای گرفتن رژیم غذایی ندارید و می توانید با خیال راحت رژیم غذایی خود را بگیرید. اگر تروئید دارید؟ اگر دیابت دارید؟ اگر مشکل قلبی دارید؟ اگر داروی خاصی استفاده می کنید حتما قبل از شروع رژیم غذایی لاغری با پزشک خود مشورت کنید و بعد شروع به گرفتن رژیم لاغری نمایید هیچ وقت سرخود این کار را انجام ندهید چون در هر صورت سلامتی مهم‌ترین چیزی است که انسان می تواند در زندگی خود داشته باشد. پس لطفا این موضوع را شوخی نگیرید.

دومین موضوع مهم در گرفتن رژیم غذایی لاغری، اراده است. اراده و انگیزه و هدف در رژیم گرفتن خیلی مهم است. اینکه واقعا آن اراده را در خودتان ایجاد کنید، آن انگیزه را در خودتان پیدا کنید و بعد شروع به گرفتن رژیم لاغری نمایید. چون اکثر مواقع افراد رژیم های غذایی لاغری را یک هفته یا یک ماه ادامه میدهند و بعد کم کم خسته شده و در نیمه راه رژیم را قطع می‌کنند. یک راه مناسب برای ادامه دادن مسیر رژیم دیدن مرتب عکس های افرادی است که لاغر شده و دارای بدن مناسب می باشند چون دیدن عکس افراد موفق به لاغری به شما اراده و انگیزه می دهد تا رژیم خود را تا آخرین روز ادامه دهید و به نتیجه برسید. سعی کنید فیلم ورزش کردن برای لاغری را نگاه کنید و فیلم و عکس سالاد یا سوپ و غذاهای خوشمزه را نگاه نکنید.  چون با نگاه کردن به عکس غذا بیشتر مایل می شوید که غذا بخورید. چون بدن ما خیلی باهوش می باشد و موادی را که در رژیم غذایی نخوریم بیشتر مایل می شود از آن استفاده کنیم.

سومین چیز در گرفتن رژیم لاغری داشتن لیست سبزیجاتی که برای لاغری مناسب هستند. داشتن لیست سبزیجاتی که قند آنها کمتر از 3% است و خوردن این سبزیجات در رژیم لاغری مناسب‌اند. سعی کنید از آمینو اسیدها استفاده کنید چون آمینو اسید باعث چربی سوزی بدن می شوند. در رژیم غذایی لاغری باید توجه کرد که عضله های بدن باقی بمانند و فقط چربی های بدن از بین برود و به اشتباه عضله بدن خود را ازبین نبرید. برای تشخیص عضله از چربی می توان به دکتر مراجعه کرده من با آزمایش مشخص کنید.

یک سری رژیم ها در فضای مجازی است و یا شاید یک سری رژیم هایی که مربی ها در باشگاه ها بدهند و یا حتی ممکن است گاهی اوقات برخی از پزشک ها که واقعا جای تاسف دارد یک سری رژیم هایی به بیماران تجویز می کنند که اگر این نوع رژیم را انجام دهید لاغر می شوید و می گویند من به شما قول می دهم که ظرف یک هفته 8 کیلو لاغر خواهید شد این حرف کاملا اشتباه بوده و از لحاظ علمی کاملا غلط هستند. این که در یک هفته 8 کیلو لاغر شوید این 8 کیلو چی هست؟ فکر می کنید این 8 کیلو چربی است؟ که از بدن دفع می شود؟ خیر کاملا اشتباه می باشد؛ نصف این 8 کیلو که از بدن شما دفع شده است عضله است. برای همین گاهی اوقات به از دوره رژیم و اتمام طول مدت رژیم غذایی لاغری پوست بدن شل می شود. زیر چشم گود می شود و یا کبود می شود. موها به شدت شروع به ریزش می کنند. و یا ناخن ها به شدت آسیب پذیر می شوند. پس این گونه رژیم های لاغری هیچ وقت شما را به آن هدف واقعی نخواهند رساند رژیمی که در طول یک هفته یا ده روز 8 کیلو لاغر کند نمی تواند رژیم ایده آلی برای شما باشد. برای اینکه دچار ریزش مو و شل شدن پوست و گودی و کبودی چشم نشوید حتما پروتئین خالص و مولتی ویتامین و کلسیم و سبزیجات با قند کم استفاده کنید.

چهارمین چیز در لاغری ورزش می باشد. ورزش کردن به شما کمک می کند تا روند لاغر شدن سریع شود سعی کنید هر روز چند حرکت ورزشی انجام دهید اگر وقت زیادی ندارید می توانید هفته ای یک روز و به مدت بیست دقیقه ورزش کنید انواع حرکات و فیلم های آموزشی ورزشی در اینترنت موجود می باشد که می توانید با دیدن فیلم هم زمان این حرکت ها را انجام دهید و فضای کمی احتیاج دارد و نیازی نیست حتما باشگاه رفته و هزینه کنید.

باید به این نکته توجه کرد که در رژیم غذایی لاغری بدن با بدن فرق دارد، خانم باشید یا آقا چون آقایان عضله بیشتری نسبت به خانم ها دارند. سن تاثیر مهم در لاغری دارد، کسانی که مادر شدن و زایمان  کرده اند، کسی که ده سال اضافه وزن دارند با کسی که شش ماه است اضافه وزن دارد فرق دارد، پس زمان و مدت هر رژیم لاغری برای افراد مختلف متفاوت است. در رژیم لاغری چون بیشتر مواد غذایی حذف می شود، برای جبران و جایگزینی این مواد و جبران این کمبود بهتر است از پروتین و مولتی ویتامین‌ها و کلسیم استفاده کرد.
به این فکر کنید که تا امروز هر چه که دوست داشتین خورده اید و مزه همه را هم تست کرده‌اید پس سعی می‌کنید به مدت یک الی چند ماه از مواد چاق کننده و وسوسه کننده دوری کنید. قاچی خیلی وقت ها زیباست ما در این مقاله نمی خواهیم کسی را قضاوت کنیم فقط چاق بودن یا لاغر بودن صلیقه‌ای است، شاید یک نفر چاق بودن را دوست داشته باشد و نفر بعدی لاغر بودن را دوست داشته باشد. تصمیم گرفتن برای لاغری و وزن کم کردن و کم کردن وزن زیاد این کار صلیقه ای می باشد و دلیل نمی شود که چون شما رژیم گرفته و لاغر شده اید به همه توصیه کنید تا لاغر شوند و افراد چاق را قضاوت کنید. سعی کنید کاری که شروع کرده اید با اراده و سعی و کوشش به نفع خودتان انجام دهید تا به نتیجه دلخواه برسید.

نویسنده: مریم کیومرثی
برچسب‌ها: #کاهش وزن #وزن ایده‌آل #رژیم غذایی

نظرات خوانندگان: