چگونه سرعت رشد مو را اقزایش دهیم

موها در واقعیت چقدر سریع رشد می‌کنند؟

ما با مقدار بیشینه کیسه‌های ترشحی مو به دنیا می‌آییم که در طول زندگی خود خواهیم داشت. ممکن است حدود ۵ میلیون در بدن ما وجود داشته باشد، اما سر ما حدود ۱۰۰،۰۰۰ کیسه ترشحی دارد. در افزایش سن، برخی از کیسه‌های ترشحی مو را متوقف می‌کنند، که این است که چطور ریزش مو یا مو اتفاق می‌افتد. آکادمی امراض پوستی آمریکا می‌گوید که هر ماه مو به طور متوسط حدود نیم اینچ رشد می‌کند که در کل حدود ۶ اینچ در سال برای مو در ذهنتان است.

اینکه موهای شما چقدر تند رشد می‌کند به شما بستگی خواهد داشت: 

 • سن
 • نوع خاصی از مو
 • سلامت کلی
 • شرایط سلامتی

علم کمی در مورد این که چگونه رشد مو در سطح سلولی در بدن کنترل می‌شود کشف شده است، اما کافی نیست تا بدانیم که چگونه می‌توانیم به طور مستقیم رشد مو را افزایش دهیم. مطالعه در مورد علم پشت سر رشد مو و نحوه استفاده از آن دانش برای موهای سالم‌تر را بخوانید. 

 

مراحل رشد مو

مو در سه مرحله رشد می‌کند و هر رشته از مو از جدول زمانی خودش پیروی می‌کند. این سه مرحله عبارتند از:

anagen: مرحله رشد فعال مو که ۲ تا ۸ سال طول می‌کشد

catagen: مرحله گذار که در آن مو در حال رشد است، ۴ تا ۶ هفته طول می‌کشد.

telogen: مرحله استراحت که در آن مو افت می‌کند ۲ تا ۳ ماه طول می‌کشد.

مقدار متوسط پوست سر ۹۰ تا ۹۵ درصد از کیسه‌های ترشحی مو را در فاز anagen دارد. این یعنی حدود ۵ تا ۱۰ درصد در مرحله telogen قرار دارند که شامل ۱۰۰ - ۱۵۰ تار مو می‌شود که هر روز بیرون می‌ریزند.

آیا می‌توانید فاز anagen برای رشد مو را افزایش دهید؟

طول فاز anagen به این بستگی دارد که موهای شما چقدر بلند است و اگر سلول‌های پایه فولیکل شما به تکثیر کردن و تبدیل شدن به سلول‌های مویی ادامه می‌دهند. موی شما رشد می‌کند. چون سلول‌ها برخی از ساختار داخلی خود را تغییر داده و به فولیکل بالایی می‌رسند. ساختار انبار با کراتین ترکیب می‌شود تا رشته‌های مو که از سطح پوست شما خارج می‌شوند را شکل دهد.

 

محققان هنوز در جستجوی چیزی هستند که بدن ما را تحریک می‌کند تا "مراحل anagen" را تغییر دهند. اما مراحلی وجود دارند که شما می‌توانید برای ارتقا موی سالم در طول فاز anagen انجام دهید.

 

چگونه می توان موهای قوی تری رشد داد

مو از کراتین و سلول‌های پوست مرده تشکیل شده‌است. در حالی که هیچ روش مستقیمی برای رشد موی شما در طول شب وجود ندارد، مراحلی وجود دارند که شما می‌توانید برای سالم نگه داشتن موهای خود انجام دهید. پیش از امتحان کردن مکمل‌ها مانند بیوتین، کراتین، یا سایر مکمل‌های غذایی با پزشک خود صحبت کنید. آن‌ها ممکن است با داروهای دیگر شما تداخل داشته باشند.

۱. ویتامین و مواد مغذی (مکمل ها)

در حالی که بسیاری از شرکت‌ها ویتامین‌ها و یا مکمل‌ها برای رشد مو را ترویج می‌کنند، اما همیشه به طور مستقیم بر روی مو تاثیر نمی‌گذارند. اما بدن به انرژی زیادی نیاز دارد که باعث رشد مو شود. مفقود شدن در وعده‌های غذایی متعادل و مواد غذایی می‌تواند بر رشد مو تاثیر بگذارد.

بهتر است که ویتامین و مواد غذایی خود را از رژیم غذایی خود جذب کنید، اما به مکمل‌ها ممکن است علاقه‌مند باشید:

 

ویتامین یا مکمل

کارا هست؟

مطالعات

امگا 3 و 6

ممکن است

منبع معتبر نشان داد که 120 خانم سالم که امگا 3 و 6 جذب کردند، رشد مو افزایش پیدا کرده و تراکم موها نیز بیشتر شد.

روی

ممکن است فقط برای کسانی که کمبود روید دارند کارا باشد.

منبع معتبر نشان داده است که برای افراد با کمبود روی موثر است.

بی 5 و بیوتین

هیچ شواهدی وجود ندارد که به جز برای افرادی که معضل بیوتین دارند جوابگو بوده باشد.

مطالعه‌ای که به مکمل‌های خوراکی حاوی بیوتین و روی دست یافت نشان داد که این مواد به کاهش ریزش مو و بهبود  کیفیت و استحکام مویی کمک کرده‌اند.

ویتامین سی

شواهد تجربی

اثرات آنتی‌اکسیدان ویتامین ممکن است به جلوگیری از  استرس و اکسیداتیوکمک کند که باعثمی‌شود مو به خاکستری و نازک تبدیل شود.

آهن

ممکن است فقط برای کسانی که کمبود آهن دارند جواب گو باشد

شواهد کافی برای ارتباط ریزش مو و کمبود آهن یافت نشد

ویتامین دی

تنها وقتی که به صورت موضعی ریزش مو دارید جواب گو هست

یک مطالعه نشان داد که افراد با کمبود ویتامین دی ریزش موی موضعی داشتند

2- روغن های ضروری

چند قطره از روغن های ضروری  را روی داخل شامپو خود بریزید و یا آن را با روغن جوجوبا رقیق کنید. یک مطالعه (از منبع علمی) نشان داد که منبع کدوتنبل برای مردان با ریزیش مو، 40 درصد تعداد مو را افزایش می‌دهد. از اعمال روغن‌های ضروری به طور مستقیم به پوست خود اجتناب کنید. شما می‌توانید روغن معمولی را با چند قطره روغن ضروری در هر اونس روغن رقیق کنید. دو روغن دیگری که ممکن است به آن‌ها کمک کند عبارتند از روغن روزماری (rosemary) و روغن پپرمنت(Peppermint). در حالی که آزمایش‌ها بر روی حیوانات انجام شده‌است، نتایج نشان می‌دهند که این روغن‌ها ممکن است به نفع رشد مو باشند.

هم چنین شما می‌توانید این روغن‌های را با دیگر روغن هایی که برای رشد مو مفید هستند، مخلوط کنید مانند:

روغن نارگیل

آفتابگردان

معدنی

کاستور

3- پماد های موضعی

پمادهای موضعی  به طور کلی برای تمامی افرادی هستند که به نوعی (موضعی یا کلی) ریزش مو را تجربه می‌کنند. آن‌ها ممکن است به رشد موی شما کمک کنند. مطالعات نشان می‌دهد که این محصولات در درمان ریزش موضعی یا ریزش کلی مو موثر هستند و رشد مو را ترویج می‌کنند:

 • روغن موضوعی "ملاتونین" ریزش مو را متوقف کرده و تراکم مو را افزایش می­دهد.
 • پماد ماینوکسیدیل 5 درصد سرعت ریزش مو را کاهش می­دهد. (minoxidil 5%)
 • پروپسیا propecia
 • شامپو کتوکونازول ketoconazole 

4- مواد تامین کننده کراتین

مطالعات زیادی در مورد اثرات پروتئین، کراتین و ویتامین‌ها بر روی سلامتی مو وجود ندارد. یک مطالعه به محصولی نگاه کرد که ۵۰۰ میلی‌گرم کراتین و ویتامین‌های دیگر و مواد معدنی داشت. گروهی که آزمایش مربوط به مکمل ها را انجام دادند، نشان دادند که استفاده از اینگونه مکمل­ها اثرات زیر را دارد.

 • 5 درصد کاهش در موی
 • 5 درصد افزایش در تراکم و چگالی موها
 • افزایش قابل توجه در درخشندگی و درخشش مو (براقیت مو)

لازم به توضیح است که تمامی منابع استفاده شده در این گزارش از منابع علمی معتبر استخراج شده است.

5- پروتئین

پروتئین به رشد موی شما کمک می‌کند و از آسیب شیمیایی و محیطی آن محافظت می‌کند. اگر شما اغلب با استفاده از یک درمان پروتئین، گرما را به موهای خود اضافه یا اعمال کنید، می‌توانید از موی خود محافظت کنید. شما می‌توانید این محصولات را به صورت آنلاین بخرید و یا از روغن نارگیل در خانه استفاده کنید. روغن نارگیل (به گفته یک منبع مورد اعتماد) هم قبل و هم بعد از شستن موی شما از دست رفته کمک می‌کند.

پروتئین بیش از حد می‌تواند بر کلیه‌ها تاثیر بگذارد. همچنین ممکن است باعث ترد شدن موی شما شود، اگرچه این اتفاق نادر است. بهتر است که پروتیین را از رژیم غذایی خود دریافت کرده و از مکمل استفاده نکنید. شما می‌توانید از سبزیجات، آجیل، ماست و دیگر غذاها نیز پروتئین دریافت کنید.

6- کافین

مطالعات اثرات کافیین در رشد مو هنوز جدید هستند، اما یک منبع معتبر سلولی نشان داد که کافئین نیز ممکن است اثرات افزایش رشد مو بر روی مو داشته باشد. استفاده از محصولات مو با کافئین مثل یک شامپو توسط گروه خونی AB، به عنوان یک جز ممکن است به شما کمک کند.

 

چه عواملی می‌توانند بر رشد مو تاثیر بگذارند؟

چند عامل وجود دارند که می‌توانند بر رشد مو تاثیر بگذارند، از جمله:

 • ژنتیک یا سابقه خانوادگی از دست دادن مو
 • تغییرات هورمونی
 • عدم تغذیه
 • دارو
 • استرس
 • آسیب‌های وارده به کیسه‌های ترشحی مو
 • بیماری‌ها یا شرایط دیگر

مهم است توجه داشته باشید که اگر شما دچار کمبود شدید و شدید موی هستید، باید برای معاینه با پزشک خود برنامه‌ریزی کنید، زیرا بیماری‌های خاص و شرایط سلامتی می‌تواند باعث ریزش مو شود.

 

رشد مو در دوران بارداری و بعد از بارداری

زنانی که باردار هستند ممکن است احساس کنند که موهای آن‌ها در واقع سریع‌تر رشد می‌کند. و زنانی که بچه‌دار شده‌اند ممکن است احساس کنند که موهای خود را با سرعتی سریع‌تر از حالت عادی از دست می‌دهند. این امر به این دلیل است که در دوران بارداری، استروژن باعث می‌شود که یک زن نسبت بالاتری به کیسه‌های ترشحی مو در مرحله رو به رشد داشته باشد. بعد از اینکه نوزاد به دنیا آمد، کیسه‌های ترشحی مو به فاز "استراحت" باز می‌گردند و باعث می‌شوند که به نظر برسد موهایش ریخته باشند (یا به نظر برسد که سرعت رشد موهایشان کم شده است).

حرف آخر

بیشتر عواملی که رشد مو را کنترل می‌کنند خارج از کنترل روزمره ما هستند. بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که از کاهش مو جلوگیری کرده و به خاطر تغذیه ضعیف از آن کاسته شود. مطمئن شوید که یک رژیم متعادل و آبداربخورید. اگر احساس می‌کنید که به صورت شدید موهای خود را از دست می دهید، با پزشک خود مشورت کنید.

 

مقالات مرتبط:

 

 

نویسنده: ادمین
برچسب‌ها: #سرعت رشد #رشد مو #سرعت رشد مو #کراتین و مو #کراتین #کافیئن #بیوتین #آهن #ویتامین E #ویتامین و رشد مو #مکمل ها #مکمل رشد مو #مکمل مو #مکمل پوست #اثر پروتئین #اثر کافئین #اثر مکمل ها

نظرات خوانندگان: