8 مزیت روزه گرفتن

 

اگرچه تصور انتخاب غذا نخوردن برای دوره‌های طولانی مدت برای بهبود سلامت، چیزی است که عموما در زمان‌های اخیر در نظر گرفته نشده است، روزه گرفتن یک تاریخ طولانی و مهم دارد. درحقیقت، روزه گرفتن نقش حیاتی و اساسی در بقای انسان‌های اولیه ایفا کرده است. خوشبختانه، این دانشباستانی بازگشتی چشمگیر به خود دارد و شروع به تغییر روش ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتیمدرن می‌کند که مسئولیت‌های خود را به بیماران نشان می‌دهند.

 

انسان‌ها توانایی زنده ماندن در دوره‌های طولانی روزه را دارند. این قطعا در روزه‌ های شکار (در فرهنگ غربی) مشهور بود، زیرا بسیاری از انسان‌ها مجبور بودند در زمانی که کمی یا هیچ غذایی برایآن‌ها در دسترس نبود، زندگی کنند. با این حال، از زمان ظهور کشاورزی و افزایش پیشرفت فن‌آوری،انسان‌ها تا حد زیادی آگاهی خود از این قابلیت ذاتی و ذاتی را از دست داده‌اند. برای مثال، نسخه ۱۹۳۷، دایره‌المعارف استاندارد جدید، اعلام کرد که برای انسان‌ها "به طور کلیمرگ بعد از هشت روز محرومیت از غذا رخ می‌دهد" تا سال ۱۹۵۶، این اظهار نظر ترسناک تا حدی بهواقعیت نزدیک‌تر شد. نسخه جدید دایره‌المعارف مردم آمریکا اظهار داشت که زمان بقا در مردان در طول روزه در طول روزه از ۱۷ تا ۷۶ روز متغیر است.

 

در حقیقت، نوشته‌های "مقامات" در این دایره‌المعارف هیچ ایده‌ای نداشتند که آن‌ها در مورد چهچیزی صحبت می‌کنند، اما نتایج آن‌ها با آنچه بیشتر مردم فکر می کنند، سازگار است. با این حال، اگر ما به زمان به نوشته‌های قبلی برگردیم، می‌بینیم که فرهنگ‌های "ابتدایی" اغلب ازمیزان توانایی روزه ما آگاهی بیشتری داشتند. مثلا در کتاب مقدس، موسی، داوود، مسیح به مدت ۴۰ روز روزه می‌گرفتند.

 

فواید فیزیولوژیکی روزه گرفتن

 

روزه گرفتن می‌تواند به عنوان یک دوره استراحت عمیق تصور شود، که در آن زمان بدن شما آزاداست تا به سرعت فعالیت‌های فیزیولوژیکی مفید انجام دهد، که برخی از آن‌ها در پایین شرح داده می‌شوند.

 

 

 

۱. Neuroadaptation (سازگار شدن عصبی)

روزه گرفتن به حسگرهای شما کمک می‌کند که با جذب نمک کم سازگار شوند. با اجازه دادنبه بدن خود به "neuroadapt" تا غذای کم نمک، روزه گرفتن به سرعت اتخاذ رژیم غذایی برایسلامتی را تسهیل می‌کند. این فرآیند به نظر می‌رسد در هنگام روزه گرفتن سریع‌تر از خوردن یکرژیم غذایی با نمک کم اتفاق می‌افتد.

 

۲. enzymatic Recalibration (تنظیم مجدد آنزیم ها)

در طی روزه گرفتن بدن شما تغییرات آنزیمی را تحریک می‌کند که می‌تواند بر سیستم‌های متعدد ازسم زدایی مواد درونی و بیرونی به بسیج چربی، گلیکوژن و پروتیین تاثیر بگذارد. به نظر می‌رسد اینتغییرات بعد از فرآیند روزه ادامه داشته باشند، که ممکن است برخی از تغییرات بالینی چشمگیر مشاهده‌ شده در بیماران بعد از روزه گرفتن را توضیح دهند.

 

۳. کاهش وزن

با اینکه روزه گرفتن عموما به عنوان یک استراتژی کاهش وزن اولیه توصیه نمی‌شود، کاهش وزننتیجه قابل‌پیش‌بینی روزه گرفتن است. اکثر مردم به طور متوسط کاهش تقریبی یک پوند (حدود نیم کیلو) در هر روزدر طول دوره یک روزه را دارند. (هنگامی که کاهش وزن، نگرانی اولیه شما است، یک رژیم غذایی بابهبود سلامت همراه با ورزش معمولا بهترین روش شما است).

 

۴. Detoxification (سم زدایی از بدن)

روزه به طور کلی به عنوان ابزاری برای تسهیل سم زدایی، ترویج بسیج و حذف مواد درونی از قبیلکلسترول و اسید اوره و مواد exogenous مانند دی اکسین، PCBs و سایر پسماند شیمیایی سمیاستفاده می‌شود.

 

۵. مقاومت انسولین

به نظر می‌رسد روزه گرفتن تاثیر عمیقی بر مقاومت انسولین دارد که تصور می‌شود با دیابت و فشارخون بالا ارتباط نزدیکی داشته باشد. وقتی بدن شما انسولین کافی تولید می‌کند، اما به دلیلمقاومت در سلول‌های کبد و جاهای دیگر، سطح قند خون شما بی‌اثر است. این می‌تواند منجر بهعواقب جدی بالینی شود. خوشبختانه پس از یک دوره روزه، این مشکل اغلب به طور چشمگیریبهبود می‌یابد.

 

۶. Natriuresis

تنها روزه‌داری، تاثیر مخرب قدرتمندی را القا می‌کند که به بدن اجازه می‌دهد تا سدیم و آب اضافی را از بدن خود حذف کند. این فرآیند اجازه حل مشکلات مزمن با تورم را می‌دهد و به کاهش حجم خوندر ارتباط با فشار خون بالا کمک می‌کند.

 

۷. کاهش Leakage (نشت  روده)

 

هنگامی که التهاب مزمن شامل مخاط روده است، یک شرط پیش می‌آید که در آن ذرات کوچک ازمواد غذایی هضم شده، به جریان خون جذب می‌شوند. این مقدمه مولکول‌های پپتید خارجی بهجریان خون ممکن است یک آبشار ایمنی از اثرات را به طور جمعی به عنوان نشت درونیتحریک کند. در افراد آسیب‌پذیر ژنتیکی، نشت روده ممکن است با تشدید بیماری‌های متعددبالینی از جمله ورم مفاصل، colitis، آسم، آلرژی‌ها و خستگی مرتبط باشد.

 

۸. Sympathictonia

Hypersympathictonia (افزایش لحن سیستم عصبی دلسوز)در ارتباط با بسیاری از مشکلاتمختلف از اختلالات هاضمه تا اختلالات اضطراب است. به نظر می‌رسد روزه گرفتن تاثیری عمیق برلحن کلی سیستم عصبی خود مختار دارد. در کل مکانیزم‌های زیادی وجود دارند که از طریق آن‌ها روزه گرفتن تاثیر عمیق خود را دارد. تحقیقاتبیشتر در این زمینه و حوزه‌های دیگر باید روشن شوند.

 

نعمت زنده ماندن

با توجه به درک روشن روزه گرفتن از سوی حرفه پزشکی، تجربه روزه غیر منتظره و موفق هنری تانر به وب تامز، واقعا قابل‌توجه است. در سال ۱۸۷۷ دکتر تانر یک پزشک میانسال بود که در شهر دولوث در ایالت مینه سوتا زندگی می‌کرد. وی سال‌ها بود که مبتلا به روماتیسم شده بود و با هفت پزشک هم‌کار خود مشورت کرده بود، که همه آن‌ها پرونده او را "نا امید" می‌شمردند، و ضمنا از تنگی نفس رنج می‌برد که به شدت خواب او را برهم می‌زد. او ساعات بیداری خود را با درد مداوم سپری می‌کرد.

به تانر در مدرسه پزشکی آموزش داده شده‌ بود که انسان‌ها می‌توانند تنها ده روز بدون غذا زندگی کنند و در این دانش آرامش پیدا کرد. او که به خودکشی اعتقاد نداشت، تصمیم گرفت که ازگرسنگی جان سالم به در ببرد. همانطور که بعدا اظهار داشت، " زندگی برای من تحت شرایط زندگی ارزش زیستن نداشت و من تصمیم گرفته بودم که از رنج جسمانی در آغوش مرگ رها شوم." اوبطور ناخودآگاه یک صورت فلکی از واکنش‌های بهبود سلامت مرتبط با روزه آب را به سرعت بازیابی کرد و به سرعت بهبود یافت.

در پنجمین روز روزه خود، توانست با آرامش بیشتری بخوابد. در روز یازدهم، او احساس "حس روزهای جوانی خود" را گزارش داد و به طور کامل انتظار داشت که تا این لحظه نزدیک به مرگ باشد، او از یکی از پزشکان، دکتر مویر، خواست تا او را مورد بررسی قرار دهد. تعجبی ندارد که دکتر مویر شگفت‌زده شده بود.

بنا به گفته تانر، مویر به او گفت: "شما باید پشت در مرگ باشید، اما به نظر شما بهتر از هر زمان دیگری است که قبلا شما را دیده بودیم" هنری تانر به سرعت تحت نظارت دکتر مویر به مدت ۳۱ روز در مجموع ۴۲ روز ادامه داد. هنگامی که پزشک هم‌کار داستانش را شنید، در مطبوعات نشد داد، آن‌ها با ناباوری و انتقاد شدید پاسخ دادند. با این که به طور گسترده‌ای به عنوان یک کلاه برداری مورد سرزنش قرارگرفته بود. تانر پس از آن هیچ نشانه‌ای از آسم، روماتیسم، یا دردهای مزمن نداشت و تا زمانی که در سن نود سالگی درگذشت، زندگی کامل داشت.

 

بازگشت به یک حقیقت باستانی

در قرن بیستم، که شاهد یک دوره از نوآوری پزشکی قابل‌توجه در تکنیک‌های جراحی، روش‌های درمانی، و داروهای "معجزه" جدید بود، مکانیسم‌های التیام بخشی که در طول روزه آب رها شدند تا حد زیادی غیرقابل قبول بودند. با این حال، همان طور که این قرن به پایان نزدیک می‌شد، اتفاق عجیبی رخ داد. پس از دهه‌ها ترس دسته‌جمعی از پزشکی مدرن، یک جریان نیرومند از سرخوردگی شروع به پدیدار شدن کرد. آغاز یک انقلاب فلسفی به وجود آمد که علم سلامتی را به یک جهت جدید سوق می‌داد.

این جهت جدید به این نتیجه می‌رسد که سلامتی و شفا به بهترین شکل حمایت می‌شوند وقتی که ریشه‌های بیولوژیکی طبیعت ما درک شده و مورد احترام قرار می‌گیرند. این رویکرد فلسفی جدید مبتنی بر آگاهی از این است که بهداشت و درمان فرایندهای طبیعی هستند. در نتیجه، تمرکز توجه به طور فزاینده‌ای از تاکید پزشکی سنتی بر مواد مخدر و جراحی به سمت اکتشاف شرایط و الزامات مورد نیاز برای آزاد کردن و ارتقای این فرآیندهای طبیعی، تغییر کرده‌است. خوشبختانه، برخلاف مشکلات سلامتی در گذشته، از جمله بیماری‌هایی نظیر بیماری‌های ناشی از آب، نقص‌های غذایی، و همه‌گیری بیماری سل و ذات‌الریه که در یک زمان معاماهای گیج‌کننده بوده است، بیماری‌های قلبی، فشار خون بالا، دیابت و سرطان بسیار مرموز نیستند. به طور فزاینده‌ای روشن می‌شود که اکثر مشکلات سلامتی امروزی نتیجه رژیم غذایی مدرن هستند.

به بیان ساده، اغلب مشکلات سلامتی ما نتیجه خوردن بیش از حد چیزهای نادرست است. ما چربی و پروتئین زیادی (به خصوص چربی حیوانی و پروتیین حیوانی)را دریافت، شکر بسیار تصفیه‌شده و دیگر کربو هیدرات­های تصفیه‌شده؛ و بسیاری از داروها از جمله توتون، قهوه، چای، الکل و سودا را دریافت میکنیم. تعجب‌آور نیست که نزدیک به ۵۰ % از نوجوانان آمریکایی اضافه‌وزن دارند وقتی که فکر می‌کنید متوسط نوجوان 25درصد از کالری خود را از پاپ سودا مصرف می‌کند.

در مواجهه با بیماری‌های همه‌گیر کنونی ناشی از رژیم غذایی، قابل‌درک است که روش درمانی باستانی در مورد آب - تنها شروع به حس شهودی برای بسیاری از مردم شود. رفتن بدون غذا برای یک دوره زمانی فرصت نهایی برای برگشت عواقب اضافی رژیم غذایی را فراهم می‌کند، فرصتی که اجازه می‌دهد بدن خسته و خسته برای احیای سلامتی گام بردارد.

اطمینان حاصل کنید که درخواست روزه صرفا براساس شهود صرف نیست. با انتشار اخیر اولین مطالعه در مقیاس بزرگ که در مورد استفاده از آب تنها روزه با بیماری مهلک انجام شد، آنچه پیش‌تر به عنوان شهودی در نظر گرفته شده‌بود، به طور علمی آشکار شد. تنها روزه گرفتن آب، پتانسیل فوق‌العاده‌ای برای سلامتی و درمان دارد و برای برخی شرایط به نظر می‌رسد موثرترین درمان در دسترس باشد.

 

روزه گرفتن و فشار خون بالا

فشار خون بالا (که به عنوان فشار خون نیز شناخته می‌شود)؛ عامل اصلی شیوع و مرگ و میر در جوامع صنعتی است و دلیل اصلی آن بازدید از پزشکان و استفاده از داروهای تجویزی است. تشخیص داده می‌شود که فشار بسیاری از بیماران بیش از ۱۴۰ / ۹۰ میلیمتر جیوه است. هزینه‌های انسانی و مالی این شرایط سرسام‌آور است.

در سال ۱۹۸۴، پزشکان مرکز بهداشت ترونورث شروع به تحقیق درباره استفاده از روزه در درمان این شرایط ویرانگر کردند. مطالعه ما شامل ۱۷۴ بیمار فشار خون بالا بود که همه آن‌ها در مرکز درمان دخیل بودند که شامل روزه گرفتن آب بود.

نتایج این مطالعه شگفت‌آور بود. هر بیمار کاهش فشار خون کافی برای برطرف کردن نیاز به دارو را تجربه می‌کند و بیش از نود درصد بیماران دچار فشار خون نرمال شده‌اند. کاهش چشمگیر بیش از ۶۰ نقطه در فشار خون انقباضی (بالاتر) در آن بیماران با فشارهای بالا (معروف به مرحله سوم هایپرتنشن)، جایی که فشار انقباضی بیشتر از ۱۸۰ میلی متر جیوه می‌باشد، مورد توجه قرار گرفت. این نتایج نشان‌دهنده بیش‌ترین میزان تاثیر در کاهش فشار خون است و تخمین زده می‌شود که آن‌ها پنج برابر تاثیری که از داروها دارند تخمین زده می‌شوند. با کمک همکاران ما در دانشگاه کورنل، مطالعه ما کامل شد و این موضوع در ژوئن ۲۰۰۱ منتشر شد.

مطالعه دوم، که در مرکز انجام شد، به تازگی برای انتشار در ژورنال پزشکی مکمل پذیرفته شد. در این تحقیق، تاثیر آب - تنها روزه بر روی ۶۴ بیمار با فشار خون "مرزی" را ارزیابی کردیم. اینها افرادی هستند که فشار خون را بین ۱۲۰ تا ۱۴۰ میلی متر دارند.

بیماران مبتلا به فشار خون در این محدوده اغلب به این باورند که فشار خون آن‌ها "عادی" است، به عنوان مثال، بیمار با فشار خون سیستولی از ۱۳۸ / ۸۸ به عنوان "نرمال" در نظر گرفته می‌شود، با وجود این واقعیت که آن‌ها پنج برابر بیشتر از حمله قلبی یا سکته مغزی بیشتر از فردی هستند که فشار خون سیستولی ۱۱۰ میلیمتر جیوه دارد. شصت و هشت درصد از مرگ و میرهای ناشی از فشار خون بالا در افرادی رخ می‌دهد که فشار سیستولی در این محدوده است. (فشار خون سیستولی فشار سیاهرگ یا همان فشار کوچک می باشد).

بیماران در مطالعه دوم کاهش میانگین فشار خون سیستولی 20 میلیمتر جیوه بود. بیمار متوسط در این مطالعه، که با فشار خون انقباضی نزدیک به ۱۳۰ میلیمتر جیوه شروع شد، با فشار خون سیستولی فقط زیر ۱۰۹ میلی متر جیوه بود. این نشان‌دهنده بهبود قابل‌توجه در سلامت است. همانطور که قبلا گفته شد، او در حال حاضر پنج برابر کم‌تر از قبل احتمال سکته قلبی یا سکته مغزی دارد.

 

 

 

مطالعات روزه توجه را جلب می‌کنند.

در نتیجه انتشار این مطالعات، برنامه روزه در مرکز سلامت ترونورث توجه اتحادیه بین‌المللی مهندسان اجرایی (IUOE)، اتحادیه کارگری بزرگ و ملی را به خود جلب کرد. در مارس ۲۰۰۱ برنامه آموزش بهداشتی این مرکز، از جمله نظارت بر روزه‌داری آب، به یک منفعت پزشکی کاملا پوشش داده‌شده برای تمام اعضای اتحادیه و همسران که دارای فشار خون بالا یا دیابت هستند، تبدیل شد.

در ارتباط با این ارتباط با IUOE، پزشکان در مرکز یک مطالعه روزه سوم را انجام می‌دهند. این یک مطالعه آینده‌نگر برای پی‌گیری استفاده از روزه در درمان فشار خون بالا و دیابت است. ما نه تنها به نتایج بالینی بیماران (بهبود یافته و کاهش عوارض)نگاه می‌کنیم، بلکه بر هزینه‌های طولانی‌مدت مراقبت برای بیمارانی که در مقایسه با کسانی که مراقبت‌های پزشکی سنتی را انتخاب می‌کنند، تاثیر می‌گذارند.

نتایج اولیه برجسته هستند. براساس داده‌های گروه اول افراد با پی‌گیری یک ساله، میانگین کاهش هزینه برای بیماران ناشتا در مقایسه با بیمارانی که مراقبت‌های پزشکی سنتی را دریافت می‌کنند، قابل‌توجه به نظر می‌رسد. هنگامی که تعداد کافی از بیماران این برنامه را تکمیل کردند و نتایج بلندمدت محاسبه شد، ما انتظار داریم که مقالات بیشتری را مستندسازی کنیم که به نظر می‌رسد یک روش موثر برای مدیریت این ریسک بالا، هزینه بالای پزشکی، فشار خون بالا و بیماران دیابتی می‌باشد.

 

امید برای آینده

خوشبختانه، این نتایج مطالعات این مرکز بهداشت باروری یک نیروی کمکی در هر دو انقلاب علمی و عملی در حوزه بهداشت و درمان خواهد بود. با روشن کردن و متقاعد کردن شواهد برای هدایت آن‌ها و صرفه‌جویی در هزینه کافی برای انگیزه بخشیدن به آن‌ها، دیگر اتحادیه‌ها و شرکت‌های بیمه ممکن است تصمیم بگیرند که از استفاده از روزه برای آن‌هایی که خدمت می‌کنند حمایت کنند. در انجام این کار، آن‌ها ممکن است در دسترس میلیون ها بیمار هستند.

 

ایمنی و اثرات جانبی

علیرغم لیست طولانی از مزایای گفته شده ممکن سلامتی که ناشی از روزه است، برای همه مناسب نباشد. اگر از دیابت یا قند خون پایین رنج می برید، روزه می تواند باعث افزایش فشار خون و سکته مغزی شود که می تواند خطرناک باشد. بهتر است اول با پزشک خود صحبت کنید، اگر شرایط بهداشتی خاصی دارید یا در حال برنامه ریزی برای بیش از 24 ساعت روزه گرفتن هستید. علاوه بر این، بدون نظارت پزشکی برای بزرگسالان سالخورده، نوجوانان و افرادی که کم وزن هستند، روزه گرفتن طولانی توصیه نمی شود.

اگر تصمیم بگیرید که روزه بگیرد، حتما باید هیدراتاسیون خود را حفظ کنید و رژیم غذایی خود را با غذاهای مضر مواد غذایی در طول دوره های خوردن خود برای به حداکثر رساندن مزایای بالقوه سلامتی پر کنید. علاوه بر این، در صورت روزه داری برای دوره های طولانی، سعی کنید فعالیت بدنی شدید را به حداقل برسانید و مقدار زیادی استراحت بدهید.

 

خلاصه

هنگام نوشیدن، حتما باید هیدراته باقی بمانید، غذاهای چرب مواد مغذی مصرف کنید و زمان زیادی استراحت بکنید. بهتر است قبل از روزه گرفتن با پزشک خود مشورت کنید اگر شرایط بهداشتی خاصی دارید یا قصد دارید به مدت بیش از 24 ساعت روزه بگیرید.

 

خط آخر

روزه داری عملی است که با مجموعه ای گسترده از مزایای بالقوه سلامت، از جمله کاهش وزن، و همچنین بهبود قند خون، سلامت قلب، عملکرد مغز و پیشگیری از سرطان همراه است. از روزه­داری آب تا محدودیت روزانه و کالری متناوب، انواع مختلفی از روزه داری وجود دارد که تقریبا در هر شیوه زندگی مناسب است.

هنگامی که همراه با یک رژیم غذایی مغذی و سبک زندگی سالم همراه بود، روزه گرفتن به حالت معمول شما می تواند به سلامت شما منجر شود.

 

 

مطالب مرتبط:

 

نویسنده: ادمین
برچسب‌ها: #مزیت روزه #مزایای روزه #مزایای روزه در غرب #مزیت روزه گلدهمر #مزیت روزه Goldhamer #روزه از منظر علمی #روزه از نگاه غرب #روزه و غرب #روزه و آمریکا #روزه و بیماری #روزه و درمان #روزه و بهبود #۸ مزیت #روزه در آمریکا #روزه و فشار خون #روزه در بیماری #عیب روزه #معایب روزه داری #معایب روزه

نظرات خوانندگان: